Totalul afișărilor de pagină

sâmbătă, 26 martie 2011

Românii se calcă în picioare pentru ulei la promoţie


Mii de români s-au îmbulzit vineri în faţa magazinelor reţelei MiniMax Discount din toată ţara pentru a cumpăra ulei la preţ promoţional. 
La Vaslui, sute de oameni s-au aşezat la coadă încă de dimineaţă. Coada s-a format de la ora şase, cu două ore înainte de deschiderea magazinului. La Târgovişte, aproximativ 300 de persoane s-au aşezat la coadă cu câteva ore înainte de deschiderea magazinului. Şi la Arad, în jur de 500 de persoane aşteptau în faţa magazinului ora deschiderii.
 
Oferta magazinului prevede că la cumpărarea unei sticle de ulei de 2 litri, cu un preţ 12,20 lei, clientul mai primeşte încă o sticlă gratuit. Rezultă un preţ mediu de 3,05 lei pe un litru de ulei, mult sub celelalte oferte de piaţă, în condiţiile în care uleiul de floarea soarelui se vinde cu peste 5 lei litrul.
 
Săptămâna trecută, busculadele generate de oferta promoţională la zahăr a aceleiaşi reţele de magazine au dus la rănirea a trei persoane la Târgovişte şi la distrugerea uşilor magazinului din Vulcan.
 
Reţeaua MiniMax Discount, cu peste 40 de magazine, a fost dezvoltată de investitori austrieci şi preluată în vara anului trecut de către omul de afaceri Dinu Patriciu.
 
Precedente
 
În urmă cu o săptămână, peste 300 de persoane s-au îmbulzit la deschiderea hipermarketului Cora din Drobeta Turnu Severin, s-au îmbrâncit, s-au călcat în picioare, iar cu puţin timp înainte de deschidere au încercat chiar să forţeze uşa de la intrare, fiind opriţi de agenţii de pază ai unităţii. După ce s-a deschis magazinul, oamenii au luat cu asalt rafturile, cei mai mulţi cumpărând cozonac, portocale, zahăr, făină şi ulei. În câteva zeci de minute rafturile cu produse alimentare aproape că s-au golit.
 
O altă deschidere spectaculoasă s-a produs în urmă cu un an la Iaşi. Surprinzător a fost faptul că specificul magazinului inaugurat era de bricolaj, ieşenii călcându-se în picioare nu pentru promoţii la produse alimentare, ci la bormaşini, flori şi alte articole pentru casă.
 
Potrivit datelor Institutului Naţional de Statistică (INS), uleiul comestibil s-a scumpit cu 4,16% de la începutul anului până la finalul lunii februarie, iar în decursul anului 2010, preţul a crescut cu peste 21%. În primele două luni din 2011, zahărul s-a scumpit cu 6%, după ce o majorare de preţ de 5,46% de-a lungul anului trecut.
 
Produsele alimentare în general erau cu aproape 3% mai scumpe în februarie, comparativ cu decembrie 2010, preţul alimentelor crescând cu 6,45% în 2010. Inflaţia anuală s-a accelerat la 7,6% în februarie, de la 7% în luna precedentă.

Sursa: Saptamana Financiara

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu