Era un copil abandonat. Traise toata viata intr-un orfelinat. Nu-si cunostea parintii. Nu avea familie.
Uneori si-o imagina pe mama. Era frumoasa, dar prea tanara. Mult prea tanara ca sa poata ingriji un copil. Familia ei era bogata, dar s-a opus ca mama sa pastreze copilul. Au fortat-o s-o abandoneze. Asa credea.Alteori si-l inchipuia pe tata. Si el frumos si tanar, dintr-o familie buna. N-a stiut niciodata de copil. Familia mamei nu i-a permis acesteia sa-i spuna. Asa credea.
Plangea deseori. Lacrimile erau pentru ea ca o toxina a sufletului si dupa ce lacrimile curgeau, sufletul era foarte gol, dar mai usor.
Nu avea prieteni, nu zambea. Nimeni n-o iubea si nu iubea pe nimeni. Vorbea putin si incet. Nu suporta sa se auda. Nu avea nimic de oferit si nu cerea nimanui nimic. Se simtea infranta, desi nu purtase nici un razboi. Era pierduta in lume, dezorientata, fara busola. Fara vise, fara asteptari, fara amintiri, fara speranta.
Pe strada era frig, la fel ca in sufletul ei. Foamea devenise o povara. Mergea incet, ca un strain, ratacind. Incotro?
In fiecare an, mii de copii sunt abandonati in maternitatile din Romania. Cei mai multi dintre ei sunt sanatosi si au nevoie de o familie ca sa se dezvolte normal. Unii raman in spitale, altii merg in orfelinate.
Sunt condamnati, inca de la nastere, la o viata lipsita de dragoste si caldura si la alienare. Nu sunt vaccinati, impotriva bolilor copilariei, nu intereseaza pe nimeni.
Salvarea acestor copii neajutorati este responsabilitatea noastra, a fiecaruia.
Ati vizitat vreodata un orfelinat? V-ati gandit vreodata la posibilitatea infierii unui copil orfan ?
Saracia populatiei, analfabetismul mamelor, gradul redus de cultura a romanilor, inexistenta comunicarii intre pacienti si medicii de familie, precum si lipsa asistentilor sociali sint doar citeva dintre cauzele pentru care in Romania copiii sint abandonati de mame prin spitale si maternitati ca acum 30 de ani, iar mortalitatea infantila este in crestere. In jur de 5.000 de copii sint parasiti anual in spitalele si sectiile de pediatrie. De asemenea, doar o treime din micutii abandonati sint recunoscuti de tati dupa nastere. Peste 4.000 de copii sint abandonati in maternitati, in fiecare an, de mamele lor, releva un studiu recent. Acesta a fost realizat de specialisti ai ministerelor Muncii, Solidaritatii Sociale si Familiei, Sanatatii, Institutului de Ocrotire Mama si Copilul (IOMC) „Alfred Rusescu”, Autoritatii Nationale pentru Protectia Drepturilor Copilului si UNICEF. „In anii 2003 si 2004, abandonul copiilor s-a manifestat in aceleasi coordonate ca acum 10, 20 sau chiar 30 de ani!”, a spus ieri, in prezentarea studiului, dr. Ecaterina Stativa, cercetator al IOMC.
Parintii pretexteaza boala pentru a abandona copiii
In maternitati, rata abandonului (numarul de copii parasiti la suta de internari - n.r.) a fost de 1,8% atit in 2003, cit si in 2004, iar in spitalele si sectiile de pediatrie - 1,5% in 2003 si de 1,4% in 2004, adica aproape 5.000 de copii pe an.
Dr. Stativa a subliniat faptul ca, de la externare, nou-nascutul abandonat face de multe ori „o halta periculoasa”, la spitalul de pediatrie, in loc sa ajunga la un serviciu de protectie sociala. „S-a evidentiat faptul ca spitalul este cel mai la indemina substitut de serviciu social accesibil, atit pentru parintii care vor sa-si abandoneze „temporar” sau definitiv copilul, cit si, in mod paradoxal, pentru serviciile de protectie care utilizeaza unitatea sanitara pentru gazduirea celor aflati in dificultate pina la cautarea sau gasirea unei masuri de protectie”, a declarat dr. Stativa.
De altfel, medicilor le vine foarte greu sa refuze internarea unui copil adus chiar de parinte, sub pretextul bolii. „Cind vine in miez de noapte cu copilul, cu ceva febra, nu ai incotro. Il internezi, chiar daca dupa aceea se dovedeste ca a fost doar o alarma falsa”, a explicat Bogdan Panait, secretar de stat al ANPC, prezent la lansarea studiilor.
Peste jumatate din cei abandonati nu au nume
Pentru a preveni abandonul in maternitati, guvernul a initiat un protocol impreuna cu mai multe ministere, prin care fiecare mama va fi obligata, la intrarea in maternitate, sa completeze un formular-declaratie. Totodata, incepind de anul acesta, in 3.000 de localitati vor exista cite doi asistenti medicali comunitari care vor avea rolul de a lua in evidenta populatia cu probleme sociale si de a consilia parintii.
Un aspect important al abandonului copiilor a fost subliniat de Mircea Cinteza, ministrul sanatatii: numarul impresionant de copii abandonati fara identitate in momentul externarii.
Conform datelor reiesite din studiu, ponderea acestora ajunge la 64% la externarea din maternitate, 30% la externarea din spitalele de pediatrie si sub 10% pentru copiii aflati in centre de plasament in urgenta.
Profilul mamei care-si paraseste copilul
Analiza caracteristicilor mamelor care si-au abandonat copiii a aratat ca 28% aveau sub 20 de ani la nasterea copilului, 42,2% erau analfabete si 27% cu scoala generala neterminata. Nivelul socio-economic foarte scazut caracterizeaza aproape 80% din mame, iar 85% din acestea au venituri nesigure.
De regula, aceste femei nu sint casatorite, studiul relevind un procent de 67%. Pe de alta parte, multe mame sint parasite de parteneri cind acestia afla de sarcina sau in preajma nasterii copilului.
O astfel de „mama” este angajata doar in 5,8% din cazuri. 3,8% din ele sint eleve sau studente, iar 90,4% - casnice sau fara ocupatie. De remarcat ca doar 34% din copiii abandonati au fost recunoscuti de catre tatii lor.
cand citesc astfel de randuri, imi vine sa vomit. sunt copiate de aici http://www.ceimici.ro/articole/psihologia-copilului/traumele-copilului/copiii-abandonati-ai-societatii, cu nerusinare. ai auzit vreodata de drepturi de autor? nu ti-e rusine sa copiezi?
RăspundețiȘtergere