Totalul afișărilor de pagină

joi, 10 februarie 2011

Principiul Oglinzii

PRINCIPIPALA PERSOANA PE CARE TREBUIE SA O EXAMINAM SUNTEM NOI INSINE

Ai cunoscut vreodata o persoana care care sa-si fie cel mai mare dusman, care sa se saboteze cand succesul se afla in preajma ei sau care pur si simplu nu a reusit sa-si pastreze slujba? Unele dintre aceste persoane detin un mare potential si totusi continua sa se pedepseasca aspru. Insa nu orice persoana cu aceste probleme va esua in viata. Uneori oamenii care au drept cel mai mare dusman propria persoana realizeaza lucruri mari, in timp ce se distrug, incetul cu incetul, pe sine si relatiile  cu ceilalti.


TESTUL OGLINZII


Oamenii care nu stiu cine sunt si ceea ce fac strica adesea relatiile pe care le au cu ceilalti. Modalitatea de a schimba acest lucru e sa te uiti in oglinda. Este ceva ce toti ar trebui sa facem. Este ceea ce eu numesc a te supune testului oglinzii. Reflecta asupra acestor adevaruri despre noi, pe care trebuie sa ni le insusim.

Principala persoana pe care trebuie sa o cunosc sunt eu insumi - Constiinta de sine

Natura umana pare a fi inzestrat oamenii cu abilitatea de a-si forma o parere despre orice persoana din lume, mai putin despre prorpia persoana. Multi nu au o imagine de sine clara. Ei tind sa se vada pe ei ca fiind victime. Unii oameni sint inzestrati cu o constiinta de sine naturala. Totusi, a vea constiinta propriului sine nu este un lucru usor pentru multi oameni. Acesta este un proces - uneori lent - care cere existenta intetionalitatii.  




Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu