Totalul afișărilor de pagină

luni, 28 martie 2011

Wikileaks

In gura presei

http://inregistrari.antena3.ro/view-In_gura_presei_cu_Mircea_Badea-5.html

Wikileaks: Cinci oligarhi conduc Romania

Un top al oligarhilor din România şi al baronilor locali, în care sunt menţionaţi Dinu Patriciu, Dan Voiculescu, Sorin Ovidiu Vântu, Ioan Niculae, Gigi Becali şi Attila Verestoy, apare într-un raport al Ambasadei SUA, prezentat de Hotnews şi atribuit WikiLeaks.

Subiectul telegramei, clasificate drept confidenţiale, din 2007, este “Bani şi politică: cine deţine cu adevărat România?” În document este realizat un top 5 al oligarhilor din România, precum şi al baronilor locali. În top 5 oligarhi sunt incluşi Dinu Patriciu, Dan Voiculescu, Sorin Ovidiu Vântu, Ioan Niculae, Gigi Becali.
Raportul a fost semnat Taplin. În perioadă respectivă, Mark Taplin era adjunctul ambasadorului SUA. Taplin menţionează că raportul a fost pregătit de absolventul Universităţii Indiană, Jeremy Stewart, în practica pe perioadă verii în cadrul Secţiunii Politice a Ambasadei, precizează Hotnews.
“De tranziţia României de la comunism, urmată de privatizarea întreprinderilor de stat, a beneficiat enorm un mic grup de persoane cu conexiuni la regimul care a urmat imediat după comunism şi/sau la Securitatea omniprezentă. O parte dintre aceste persoane s-a folosit de informaţie şi de relaţiile dobândite în timpul carierei în cadrul Securităţii pentru a face avere, în timp ce alţii au recrutat foşti ofiţeri de Securitate pentru a le servi interesele. În timp ce zeci de baroni locali au apărut după 1989, un mic grup de persoane foarte influente continuă să exercite o influenţa semnificativă în politică din România. Niciuna dintre aceste persoane nu este legată exclusiv de un singur partid, chiar dacă ei înşişi sunt membri. Mulţi păstrează legături obscure cu fostă Securitate din România sau cu persoane din serviciile de informaţii şi îşi promovează interesele personale prin intermediul trusturilor media pe care le deţin”, se arată în documentul citat, care furnizează instantanee ale unor persoane considerate în general a fi printre «oligarhii» de frunte în România.
Potrivit sursei citate, despre Dinu Patriciu se menţionează că “este preşedintele şi acţionarul majoritar al Rompetrol Group şi un membru proeminent al PNL.
Foarte apropiat de premierul Tăriceanu, Patriciu controlează practic eşaloanele superioare ale PNL şi are un număr enorm de pârghii asupra actualului guvern. În plus, Patriciu are o relaţie strânsă şi cu fostul prim-ministru Adrian Năstase, omul aflat la putere când Patriciu a achiziţionat Rompetrol de la stat. După ani de zile în Cameră Deputaţilor, Patriciu s-a aflat într-un grup de deputaţi care a demisionat din Parlament în 2003, din cauza «legii incompatibilităţilor» care restricţiona amestecarea intereselor publice cu cele private. În ciudă acestui lucru, câţiva politicieni PNL (în special europarlamentari) datorează carierele lor politice susţinerii financiare a lui Patriciu, iar influenţa lui în acest partid este indiscutabilă.
În timpul alegerilor din 2004, Patriciu a fost o sursă majoră de fonduri pentru PNL şi a susţinut o alianţă PSD-PNL. Potrivit unor documente oficiale date publicităţii, Patriciu a donat PNL-ului aproximativ 23.000 de dolari în 2004; suma neoficială este aproape sigur mult mai mare. Totuşi, Patriciu şi-a împărţit pariurile în aceste alegeri, donând cel puţin 60.000 de dolari PSD-ului prin filiale Rompetrol.
În mai 2005 el a fost arestat (dar eliberat imediat) pentru mai multe acuzaţii de natură economică legate de privatizarea rafinăriei Petromidia, inclusiv fraudă, spălare de bani şi evaziune fiscală (conform telegramei de referinţă B). Progresul în acest caz a fost lent, în special de la începutul acestui an. Acuzaţiile ar putea fi considerate nefondate în urmă unei hotărâri judecătoreşti din iulie 2007 potrivit căreia SRI ar trebui să-i plătească acestuia daune pentru interceptarea ilegală a telefonului său. Conform unei importante reviste de business, despăgubirea ar fi fost de 600 de milioane de dolari în 2006″.
În ceea ce-l priveşte pe Dan Voiculescu, se menţionează că senatorul conduce Partidul Conservator, este acţionar majoritar în grupul de afaceri Grivco şi controlează Intact Media Group.
“În iunie 2006, a fost declarat oficial colaborator al Securităţii sub numele de cod «Felix», împiedicându-l să preia funcţia de vicepremier. Deşi a insistat că rolul sau din trecut în Securitate nu a fost mai mare decât al românului de rând şi că şi-a servit ţara câştigând valută, poziţia sa din perioada comunistă de manager al unei companii în spatele căreia se afla Securitatea sugerează că a fost mai degrabă ofiţer de rang-înalt al Securităţii, decât un simplu colaborator (conform telegramei de referinţă B).
Oponent virulent al lui Băsescu şi unul dintre liderii mişcării de suspendare şi înlăturare a preşedintelui, Voiculescu a fost acuzat în instanţă în primăvară lui 2007 de spălare de bani. Prima motivaţie a lui Voiculescu, şi de fapt adevăratul scop al partidului său, este să-i protejeze interesele de afaceri. Îi lipseşte un program politic sau o ideologie limpede şi îşi aliniază partidul oportunist”. De asemenea, se susţine că averea familiei Voiculescu era de aproximativ 500 de milioane de dolari în 2006.
Despre Sorin Ovidiu Vântu se spune că, deşi el susţine că înclină spre dreapta politică, nu are legături directe cu un singur partid politic, optând în schimb să le influenţeze pe toate.
“Vântu şi-a clădit iniţial averea făcând afaceri cu cupoane de privatizare, bazându-se pe o reţea de foşti ofiţeri ai Securităţii pentru informaţii de interior despre companii mari. Practicile sale de afaceri au fost controversate, poate chiar penale.
În 2000, cel mai mare fond mutual din România – o schema piramidala orchestrată de Vântu – s-a prăbuşit, păgubind aproximativ 300.000 de investitori cu circa 400 de milioane de dolari. În ianuarie 2007, a fost condamnat la doi ani de închisoare, cu posibilitate de recurs, pentru falsificare de documente care să ascundă deturnarea de fonduri de la schema piramidala pentru a finanţa o bancă. Vântu îşi menţine influenţa asupra politicii româneşti prin legături ample cu persoane din eşaloanele superioare ale guvernării din Române.
În timpul presiunilor din primăvară anului 2007 de a-l suspenda şi înlătura pe preşedintele Băsescu, Vântu l-a consiliat în mod activ pe liderul PSD Mircea Geoană în strategia sa politică şi de media. El este de asemenea legat de fostul ministru de Finanţe Sebastian Vlădescu, acum secretar de stat în cadrul ministerului, care a făcut parte din consiliul de administraţie al uneia dintre companiile lui Vântu şi este probabil încă strâns legat de el. Similar, actualul ministru de Finanţe Varujan Vosganian a primit susţinere financiară de la Vântu în anii 1990 pentru un partid de centru-dreaptă şi este astăzi, potrivit deputatului şi liderului Partidului Iniţiativa Naţională Cozmin Guşa, cel puţin «partial în buzunarul lui Vântu».
Vântu are o relaţie de prietenie puternică, recunoscută public şi de lungă durată cu fostul director SRI Radu Timofte (2001-2006) (n.r. decedat între timp), probabil oferindu-i un anumit nivel de acces în lumea informaţiilor. Influenţa sa derivă şi din legăturile cu liderul sindical Liviu Luca şi influenţa acestuia asupra sindicatelor din România, la fel ca şi din faptul că deţine Realitatea TV, versiunea romană a CNN.
Deşi se pare că nu dirijează conducerea editorială la Realitatea, la modul cotidian, el a fost atent pe parcursul suspendării preşedintelui Băsescu să menţină cât de cât impresia de echilibru în abordarea postului, mai ales după ce a devenit tot mai evident că mişcarea de suspendare susţinută de Geoană, Voiculescu şi alţii nu va trece. Valoarea netă a averii lui Vântu era estimată la aproximativ 900 de milioane de dolari în 2006″.
În ceea ce-l priveşte pe Ioan Niculae, telegrama prezentată de Hotnews precizează că “se spune că Niculae menţine relaţii bune cu toate partidele mari şi fostele guverne, deşi în trecut a fost văzut că un sponsor major al PSD”.
“Potrivit datelor privind finanţarea partidelor publicate de Asociaţia Pro Democraţia, în iunie 2004, Niculae a donat, peste 840.000 dolari, PSD-ului prin compania sa de asigurări ASIROM şi Rafinăria ASTRA din Ploieşti (pe care el o controlează oficial prin InterAgro cu o cotă de 6,5% şi neoficial prin acţionarul majoritar Kreyton Ltd, un holding înregistrat în Insulele Virgine). În plus, Niculae pare să aibă legături cu ofiţeri de rang-înalt din SRI şi este în prezent implicat într-un scandal cu ofiţeri de informaţii în Prahova care au fost implicaţi în vânzarea ilegală şi neimpozitată de petrol unei reţele de dealeri.
Un articol din 9 martie al ziarului Ziua susţine chiar că Niculae beneficiază de protecţia preşedintelui Băsescu, furnizându-i preşedintelui o poliţă gratuită ASIROM de asigurare de viaţă. Averea lui Niculae era de aproximativ 700 de milioane de dolari în 2006″, potrivit telegramei Wikileaks citat de Hotnews.
Privitor la Gigi Becali, se menţionează că sondaje de opinie recente indicau faptul că proprietarul echipei de fotbal Steaua ocupă locul al doilea în topul popularităţii politicienilor în România, după preşedintele Băsescu.
“Se pare că sursa averii lui Becali ar putea fi identificată în comerţul cu oi făcut de tatăl sau pe piaţă neagră, dându-le beneficii agenţilor de securitate responsabili de monitorizarea sa pe când se afla în exil din cauza asocierii sale cu Garda de Fier.
Într-un interviu acordat înainte de alegerile din 2004, Becali a recunoscut că a primit aproximativ 150.000 de dolari de la familia sa când regimul Ceauşescu a căzut. (…) Becali a fost în spatele unei afaceri extrem de controversate în 1999 ce a implicat un schimb de 21 de hectare de pământ departe de Bucureşti cu un teren de aceeaşi suprafaţa aparţinând armatei în Băneasa, acum o suburbie elegantă a Bucureştiului. (…) Ironic, Becali are de asemenea o relaţie apropiată cu liderul PSD Viorel Hrebenciuc, care a sprijinit preluarea PNG de către acesta pentru a submina PRM-ul lui Vadim Tudor. În plus, Becali are unele legături cu preşedintele Băsescu, susţinându-i campania de referendum şi, lucru foarte cunoscut, sărbătorind public o victorie a echipei Steaua târziu în noapte, alături de preşedinte. Averea lui era evaluată la 950 milioane de dolari în 2006″.
Drept baroni locali, în telegramă sunt menţionaţi Attila Verestoy, Viorel şi Ioan Micula, Iulian Dascălu.
Attila Verestoy, se arată în telegramă, este “principalul susţinător financiar al UDMR, a fost senator UDMR reprezentând judeţul Harghita din 1990. În prezent este liderul UDMR în Senat şi vicepreşedintele comisiei comune parlamentare de supraveghere a SRI.
Înainte de 1989, Verestoy, chimist de formaţie, a lucrat la un institut de cercetare condus de Elena Ceauşescu. În aprilie 2007, ziarul Atac a publicat afirmaţii, făcute de un fost ofiţer de Securitate, potrivit cărora Verestoy fusese recrutat de Securitate în oraşul său natal Odorheiu Secuiesc, în ciuda unei decizii din octombrie 2006 a CNSAS care indica faptul că Verestoy nu a colaborat cu Securitatea.
Din 1990, averea lui Verestoy s-a concentrat pe industria de cherestea din Harghita şi pe portofoliul său de acţiuni la bursă. El a fost de asemenea implicat într-o serie de scandaluri politice, unele dintre ele recente. În 2005, el şi ministrul PNL al Sănătăţii, Eugen Nicolăescu, au fost implicaţi când Ministerul român al Sănătăţii a oferit un contract de servicii spitaliceşti de 7 milioane de dolari către Hungastro (o companie de servicii în cadrul căreia Verestoy a fost, până de curând, principalul acţionar) după descalificarea principalului participant la licitaţie pe baza unui element tehnic. În mai 2007, el a fost implicat într-o posibilă schemă de insider trading după ce s-a implicat, pe Bursa Română de Valori, în tranzacţii cu acţiuni afectate de o lege curs de adoptare în Parlament. Averea sa era evaluată la aproximativ 54 de milioane de dolari în 2006″.
Într-un comentariu, se arată că “jocul banilor şi politicii în România este consistent, însă nu este static” şi că influenţa «baronilor locali» s-a schimbat după alegerile din 2004 şi după schimbarea guvernului din aprilie 2007.
“Nici «oligarhii» români nu au garantată o prezenţă continuă pe scena politică românească, zguduită de preşedintele Băsescu care le-a oferit spate politic procurorilor de la DNA să ancheteze corupţia la nivel înalt. (…) Totuşi, chit că anchetele DNA au trimis pe tuşă unii jucători majori precum Tender, niciun personaj foarte influent nu a fost închis cu adevărat în România. Eforturile anticorupţie şi urmăririle penale au început în mod limpede să fâsâie după aderarea la UE, pe măsură ce vechile influenţe corupte au început să se reafirme”, se mai arată în telegrama prezentată de Hotnews.

Sursa: Mediafax

sâmbătă, 26 martie 2011

CUM AR PUTEA SCĂPA DE AMENZI PESTE 400.000 de ŞOFERI VITEZOMANI. CODUL RUTIER S-AR PUTEA SCHIMBA. VEZI AICI PENTRU CE NU VEI MAI PRIMI AMENDĂ

CUM AR PUTEA SCĂPA DE AMENZI PESTE 400.000 de ŞOFERI VITEZOMANI. CODUL RUTIER S-AR PUTEA SCHIMBA. VEZI AICI PENTRU CE NU VEI MAI PRIMI AMENDĂ
Şoferii vitezomani, cei care vorbesc la mobil şi pasagerii care nu poartă centura de siguranţă ar putea scăpa de amenzile Poliţiei Rutiere. Dacă ar fi aplicate propunerile senatorilor, luând ca date de referinţă amenzile de anul trecut, cel puţin 400.000 de şoferi ar scăpa de amenzi pentru depăşirea vitezei cu mai puţin de 20 de km/h peste limita legală. Asta daca propunerile de modificare a legislaţiei rutiere trecute de Senat vor ajunge să fie votate în plenul Parlamentului. Printre abaterile care vor fi pedepsite doar cu avertisment scris se numără depăşirea cu cel mult 20 km/h a vitezei maxime admise, folosirea telefoanelor fără dispozitiv hands-free, nesemnalizarea schimbării direcţiei de mers şi nepurtarea centurii de siguranţă.

Şeful Poliţiei Rutiere avertizează şoferii: Încă nu s-a schimbat nimic

"Nu s-a schimbat încă nimic. Şoferii trebuie să ştie că acum sunt încă în vigoare prevederile vechi. Este vorba despre propuneri, despre un proiect care va ajunge la Camera Deputaţilor, care este cameră decizională. Apoi, proiectul va ajunge în plenul reunit al Parlamentului, după care se va vota forma finală", a explicat pentru Gândul şeful Poliţiei Rutiere, comisarul şef Lucian Diniţă. 
 
Ce vor putea face şoferii fără a fi amendaţi

Potrivit modificărilor aduse de senatori la Legea 1995/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, şoferii ar putea scăpa doar cu avertisment pentru următoarele contravenţii:
- Imposibilitatea înmânării actului de identitate, a permisului de conducere, a certificatului de înmatriculare sau de înregistrare, a celorlalte documente prevăzute de lege, la cererea poliţistului rutier, când participanţii la trafic nu deţin aceste documente în acel moment din motive obiective;
- Depăşirea cu maxim 20km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv;
- Conducerea unui autovehicul în mod nejustificat cu o viteză cu cel puţin 10km/h sub limita minimă obligatorie;
- Nerespectarea obligaţiei de semnalizare a manevrei de schimbare a directiei de mers;
- Nerespectarea obligaţiei pasagerilor aflaţi într-un autovehicul de a purta în timpul deplasării pe drumurile publice, centura sau dispozitivele de siguranţă omologate;
- Nerespectarea obligaţiei de a aplica semnul distinctiv pe autovehicule conduse de persoane care au mai puţin de un an vechime de la dobândirea permisului de conducere;
- Folosirea telefoanelor mobile în timpul conducerii, cu execepţia celor prevăzute cu dispozitive de tip "mâini libere";
Amenda se va da pentru respective contravenţie numai dacă ce anterior a fost acordat un avertisment scris. La rândul său, avertismentul se anulează după şase luni, dacă şoferul nu mai comite o altă abatere.

Efectele vor fi catastrofale, avertizează poliţiştii

"Unii probabil şi-au luat amenzi şi au zis că mai bine modifică legea şi scapă. Rezultatele aplicării acestor noi prevederi ar fi catastrofale", a declarat pentru Gândul un poliţist de la circulaţie cu experienţă. "Şi aşa avem probleme cu numărul de morţi şi pasagerii ies pe geam la accidente pentru că nu îşi pun centura de siguranţă. Trendul internaţional este de scădere a limitei de viteză şi de creştere a amenzilor, noi suntem contra. Ieri a fost euforie în Senat. Toţi cei din sală au votat pentru, deşi mulţi nici nu ştiau probabil ce votează. Un singur senator s-a abţinut. Toate clasele de sancţiuni au fost făcute praf. S-au amestecat unele cu altele, unele chiar s-au scos. Or fi văzut că dacă tot a scăzut numărul de accidente, trebuie faultat la nivel de legislaţie sistemul..."

Peste 400 de mii de şoferi ar putea scăpa de amenzi pentru depăşirea vitezei

Aşa cum prezentam în gândul, anul trecut, cei peste 411 mii de şoferi amendaţi pentru depăşirea vitezei cu 10-20 de km/h peste limita legală de viteză reprezintă jumătate din numărul vitezomanilor sancţionaţi. Dacă intră în vigoare propunerea Senatului, sute de mii de şoferi ar putea scăpa de sancţiuni, pe viitor. Potrivit DPR, anul trecut au fost date 47.570 sancţiuni pentru depăşirea cu 41-50 km/h a vitezei maxime admise, 119.909 sancţiuni pentru depăşirea cu 31-40 km/h şi 254.885 sancţiuni pentru depăşirea cu 21-30 km/h a vitezei legale.
De la începutul acestui an, în medie, zilnic, 2400 de şoferi au fost amendaţi pentru viteză. Cele mai multe sancţiuni - 72.715 au fost date pentru depăşirea cu 10-20 km/h a vitezei maxime admise. Iata lista celorlalte sancţiuni aferente depăşirilor de viteză legală, date în acest început de an:
2.620 de permise ridicate pentru depăşirea cu mai mult de 50 km/h a vitezei maxime admise;
6.656 sancţiuni pentru depăşirea cu 41-50 km/h a vitezei maxime admise;
18.927 sancţiuni pentru depăşirea cu 31-40 km/h a vitezei maxime admise;
43.876 sancţiuni pentru depăşirea cu 21-30 km/h a vitezei maxime admise;

Sursa: Gandul

Românii se calcă în picioare pentru ulei la promoţie


Mii de români s-au îmbulzit vineri în faţa magazinelor reţelei MiniMax Discount din toată ţara pentru a cumpăra ulei la preţ promoţional. 
La Vaslui, sute de oameni s-au aşezat la coadă încă de dimineaţă. Coada s-a format de la ora şase, cu două ore înainte de deschiderea magazinului. La Târgovişte, aproximativ 300 de persoane s-au aşezat la coadă cu câteva ore înainte de deschiderea magazinului. Şi la Arad, în jur de 500 de persoane aşteptau în faţa magazinului ora deschiderii.
 
Oferta magazinului prevede că la cumpărarea unei sticle de ulei de 2 litri, cu un preţ 12,20 lei, clientul mai primeşte încă o sticlă gratuit. Rezultă un preţ mediu de 3,05 lei pe un litru de ulei, mult sub celelalte oferte de piaţă, în condiţiile în care uleiul de floarea soarelui se vinde cu peste 5 lei litrul.
 
Săptămâna trecută, busculadele generate de oferta promoţională la zahăr a aceleiaşi reţele de magazine au dus la rănirea a trei persoane la Târgovişte şi la distrugerea uşilor magazinului din Vulcan.
 
Reţeaua MiniMax Discount, cu peste 40 de magazine, a fost dezvoltată de investitori austrieci şi preluată în vara anului trecut de către omul de afaceri Dinu Patriciu.
 
Precedente
 
În urmă cu o săptămână, peste 300 de persoane s-au îmbulzit la deschiderea hipermarketului Cora din Drobeta Turnu Severin, s-au îmbrâncit, s-au călcat în picioare, iar cu puţin timp înainte de deschidere au încercat chiar să forţeze uşa de la intrare, fiind opriţi de agenţii de pază ai unităţii. După ce s-a deschis magazinul, oamenii au luat cu asalt rafturile, cei mai mulţi cumpărând cozonac, portocale, zahăr, făină şi ulei. În câteva zeci de minute rafturile cu produse alimentare aproape că s-au golit.
 
O altă deschidere spectaculoasă s-a produs în urmă cu un an la Iaşi. Surprinzător a fost faptul că specificul magazinului inaugurat era de bricolaj, ieşenii călcându-se în picioare nu pentru promoţii la produse alimentare, ci la bormaşini, flori şi alte articole pentru casă.
 
Potrivit datelor Institutului Naţional de Statistică (INS), uleiul comestibil s-a scumpit cu 4,16% de la începutul anului până la finalul lunii februarie, iar în decursul anului 2010, preţul a crescut cu peste 21%. În primele două luni din 2011, zahărul s-a scumpit cu 6%, după ce o majorare de preţ de 5,46% de-a lungul anului trecut.
 
Produsele alimentare în general erau cu aproape 3% mai scumpe în februarie, comparativ cu decembrie 2010, preţul alimentelor crescând cu 6,45% în 2010. Inflaţia anuală s-a accelerat la 7,6% în februarie, de la 7% în luna precedentă.

Sursa: Saptamana Financiara

joi, 24 martie 2011

Harry Houdini - magicianul care a sfidat moartea

Iluzionistul Harry Houdini, nascut pe data de 24 martie 1874, la Budapesta, a fost una dintre figurile legendare ale magiei. Numele lui era asociat intotdeauna cu intamplari iesite din comun, eliberari spectaculoase si cascadorii care sfidau moartea. Chiar daca Houdini a murit acum 81 de ani, oamenii isi mai amintesc de el atunci cand sunt intrebati numele unui faimos magician. 

Houdini a petrecut ani intregi invatand cum functioneaza mecanismele lacatelor si catuselor, pana a ajuns unul dintre cei mai mari experti din lume in domeniu. Maestru in deschiderea dispozitivelor de securitate de orice tip, avea talentul de a-si prezenta numerele de iluzionism intr-o maniera unica.

Aducea carisma si magnetism spectacolelor sale, hipnotizand audienta care ajungea sa creada in miracole.

Magicianul, al carui nume real era Erik Weisz, s-a nascut in Ungaria si era de origine evreu. A plecat in Statele Unite impreuna cu familia la varsta de patru ani, principalele motive ale plecarii raman incerte, dar se banuieste ca antisemitismul a stat la baza acestei decizii.

Tatal lui Houdini a acceptat un post de rabin in Appleton, Wisconsin, unde a gasit o comunitate de unguri. Din nefericire insa, era foarte conservator, neputandu-se adapta ideilor liberale americane. De aceea, a fost nevoit sa plece. S-a mutat mai intai in Milwaukee si apoi la New York.

Familia avea tot timpul nevoie de bani, asa ca tanarul Eric a acceptat tot felul de slujbe ciudate pentru a o ajuta. A plecat de acasa la 12 ani sa-si caute norocul, dar dupa nici doi ani s-a intors la New York, unde familia lui inca mai locuia.

La 17 ani a fost captivat de memoriile marelui magician francez Jean Eugene Robert-Houdin si nu este de mirare ca a fost atras in lumea stralucitoare a spoectacolului si magiei, unde a gasit faima si bani. A fost atat de impresionat de viata lui Houdin incat, atunci cand i s-a cerut un nume de scena, pur si simplu a mai adaugat un "i" la numele acestuia, devenind Houdini.

Catuse inlaturate si elefanti disparuti

Initial, Houdini se specializase pe trucurile cu carti de joc. La un moment dat, el chiar se autointitulase "Regele Cartilor", insa adevarata faima a castigat-o dupa ce a inceput sa apara pe scena cu numere din ce in ce mai bizare si mai incitante.

In 1895, cautand ceva diferit fata de ceilalti artisti, el s-a gandit sa provoace politistii unei sectii, sustinand ca poate scapa de catuse si din celula. In anii 1898-1899, in primul rand datorita acestor evadari spectaculoase, a inceput sa fie cunoscut si apreciat, au aparut angajamente mai bune.

Unul dintre numerele cu care a ramas in legenda este cel in care, pe hipodromul din Londra, a reusit sa faca sa "dispara" un elefant impreuna cu dresorul sau.

In acea perioada o cunoaste pe Wilhelminia Beatrice Rahner - "Bess", cu care se casatoreste pe data de 22 iunie 1985. Mariajul celor doi a insemnat unirea a doua familii rigide, una catolica si cealalta evreiasca. Dar cei doi au invins prejudecatile.

Fata in fata cu moartea

La inceputul anului 1900 plecat in turneu in Europa, alaturi de sotia lui, unde a continuat sa puna la cale trucuri de iluzionism prin care insela moartea.

Cu timpul, datorita publicitatii, au venit angajamente din Franta, Olanda, Germania si Rusia. El si Bess au petrecut urmatorii cinci ani bucurandu-se de succesul european. Pe masura ce faima ii crestea, Houdini depasea toate recordurile de audienta in fiecare oras, devenind cel mai bine platit artist pe continent si in insulele britanice.

In 1920, dupa decesul mamei sale, Houdini si-a canalizat intreaga energie in incercarea sa de a demasca falsii clarvazatori sau mediumi. Vasta sa experienta in ceea ce priveste numerele de magie i-a permis sa demaste multi escroci care reusisera sa pacaleasca pana atunci oameni de stiinta si cercetatori renumiti.

Mai mult decat atat, el a fost un membru al comitetului American Stiintific care oferea un premiu in bani oricarui medium care isi putea demonstra clar abilitatile paranormale.

Pana la moartea sa, comitetul nu daduse nici un premiu. Pe masura ce faima sa de "vanator de fantome" crestea, el chiar incepuse sa se deghizeze si sa participe la sedinte de spiritism, impreuna cu un reporter si cu un ofiter de politie. Probabil ca cel mai faimos medium pe care l-a demascat a fost Mina Crandon, din Boston, care era cunoscuta ca "Margery".

Aceste activitati l-au costat pe Houdini prietenia sa cu Sir Arthur Conan Doyle, creatorul lui Sherlock Holmes. Doyle credea cu tarie in spiritism, desi Houdini insista asupra ideii ca mediile spiritiste se folosesc de anumite trucuri. Acesta a fost convins ca Houdini insusi poseda puteri supranaturale, o parere exprimata in cartea sa Granita necunoscutului.

Se pare ca Houdini nu a reusit sa-l convinga ca folosea doar elemente de scamatorie, in fata un public insuficient de antrenat ca sa-si dea seama ca era tras pe sfoara.Din aceasta cauza, din prieteni, cei doi au ajuns sa fie adversari in mod public.

Halloween - o data magica pentru caderea cortinei in cazul lui Houdini

Pe 22 octombrie 1926, in timpul unui spectacol la Princess Theater din Montreal, un student de colegiu, J. Gordon Whitehead, a cerut permisiunea de a testa duritatea muschilor abdominali ai maestrului si l-a lovit.

Acesta era un moment obisnuit al spectacolului, asa ca magicianul a ignorat durerile abdominale care l-au cuprins pentru ca nu avusese timp sa contracte muschii inainte de lovitura, continuand reprezentatia.

Ajuns la Detroit a doua zi, a fost diagnosticat cu apendicita acuta, dar a insistat sa continue spectacolele. Ultima aparitie pe scena a lui Houdini a fost la teatrul Garrick din Detroit, Michigan la data de 24 octombrie. Urmatoarea zi, el a fost dus de urgenta la Spitalul Grace din cauza temperaturii ridicat, unde i-a fost extirpat apendicele cangrenat, insa peritonita deja se instalase.

Houdini a murit de Halloween, pe data de 31 octombrie 1926, la varsta de 52 de ani.

Trupul neinsufletit a fost dus la New York. Servicul religios a avut loc in sala de festivitati a Lojii Elks, din W. 43rd Street., la care au asistat peste 2000 de persoane. Houdini a fost elogiat de rabini, apoi a avut loc o ceremonie de rupere a baghetei, oficiata de Societatea Magicienilor Americani.

Inmormantarea a avut loc la cimitirul Machpelah din Brooklyn, un loc pe care Houdini insusi il alesese.

Sedinte de spiritism pentru Houdini

Inainte de moartea sa, Houdini a spus ca ii va trimite sotiei sale un mesaj din lumea de dincolo, daca va fi posibil. In fiecare an, de Halloween, sotia sa organiza sedinte de spiritism, dar sotul ei nu a aparut niciodata.

Dupa zece ani, in 1936, dupa o ultima incercare de a a lua legatura cu sotul ei defunct, ea a stins lumanarea pe care o tinea aprinsa inca de la moartea acestuia, spunand ca "am asteptat destul. Zece ani sunt o perioada de timp suficienta pentru a astepta un barbat".

In orice caz, traditia a ramas, si chiar si in prezent, de Halloween, se organizeaza sedinte de spiritism pentru Houdini, tinute de Sidney H. Radner, un magician care poseda cea mai mare colectie de obiecte care i-ar fi apartinut lui Houdini.

Banuit de spionaj pentru SUA si Marea Britanie

La 80 de ani de la moarte, o biografie a lui Houdini avanseaza ideea ca acesta a fost mai mult decit un simplu artist. Biografia se numeste "The Secret Life of Houdini: The Making of America's First Superhero" œ si a fost lansata in luna octombrie 2006, pentru a comemora moartea lui Houdini.

Autorii cartii, William Kalush si Larry Sloman, indica faptul ca Houdini a lucrat ca spion pentru Scotland Yard, a monitorizat anarhisti rusi si a vinat raufacatori pentru serviciile secrete din Statele Unite si Marea Britanie. Acestia au facut legatura dupa ce au citit un jurnal apartinind lui William Melville, un spion britanic, ce-l mentiona la un moment dat pe Houdini.

Melville, in timp ce lucra pentru Scotland Yard, la inceputul secolului XX, l-a ajutat pe Houdini sa devina celebru in Europa ca iluzionist, aranjindu-i un contract cu un Teatrul londonez si furnizindu-i o pereche de catuse. Biografia sugereaza ca in schimbul ajutorului lui Melville, Houdini a fost de acord sa lucreze ca spion pentru serviciile secrete britanice.

Houdini va ramane in istorie ca fiind unul dintre cei mai mari iluzionisti ai tuturor timpurilor. El a experimentat tot ce este posibil in viata unui om: a emigrat in America, a trebuit sa munceasca de la varsta de opt ani, la 12 ani a fugit de acasa, iar la scurt timp a devenit unicul sustinator al familiei sale.

Surse: Wikipedia.org, The Times, houdinitribute.com, BBC News


luni, 21 martie 2011

Mame-copii

Abia intra in adolescenta, incep sa vada lumea altfel decat cu ochii copilariei, prind aripi sa zboare spre maturitate si invata sa se descurce in lumea reala. Este o etapa fireasca in viata fiecaruia, chiar daca mai incalcita si mai tensionata parca decat tot ce va urma. Pentru ca acum se formeaza omul care va fi. Exista insa si un drum mai drept si mai scurt catre maturitate, un drum pe care il urmeaza azi din ce in ce mai multe adolescente din Romania: devin mame la putin timp dupa ce au iesit din propria lor copilarie. Mame-copii. 

"Am facut un copil, n-am facut o crima", spune mamica de 13 ani, iritata ca atat de multa lume ii da atentie de cand a adus pe lume o fetita de 2,900 kg. Se intoarce cu spatele la noi, se pregateste sa-si alapteze bebelusul. Este cea mai mica mama de la Maternitatea "Cuza Voda" din Iasi. Tatal bebelusului este cu numai doi ani mai mare. Doi copii care vor creste un copil. Iar asta numai daca vor contrazice statisticile si vor ramane impreuna dupa ce mama si fetita vor iesi din spital. 

"Nu vreau decat sa fiu lasata in pace. E viata mea. Mi-a spus si mama sa nu mai stau de vorba cu nimeni. De ce e atata agitatie? E decizia mea, am vrut sa aduc pe lume acest copil. Il voi creste ca orice alta mama", spune hotarata adolescenta, o bruneta oachesa si foarte implinita la trup.

La maternitatea din Iasi, acest caz nu mai este o surpriza pentru nimeni. "Ne-am obisnuit", recunoaste dr. Elena Mihalceanu, purtator de cuvant al spitalului. "De cativa ani vin aici tot mai multe "gravide foarte tinere", cum le spunem noi, adica fete intre 13 si 17 ani, care urmeaza sa devina mame. Ba chiar unele revin inainte de a implini 18 ani, pentru a da nastere celui de-al doilea copil". Din 5.000 de nasteri asistate anul acesta de specialistii celei mai mari maternitati din Moldova, 140 sunt "cazuri" de adolescente care devin mame inainte de adeveni adulte. 

"Cele mai multe ajung la noi dupa luna a cincea, cand nu se mai poate face nimic. Vin singure sau insotite de vreo prietena. Uneori, parintii nici nu stiu ca fetele lor sunt insarcinate. Afla abia a-tunci cand trebuie sa le interneze pentru nastere". Ceea ce le uneste pe aceste fete, provenite in egala masura din mediul rural si urban, din familii de romani si de tigani ori de la casele de copii, este o familie dezintegrata, in care parintii nu mai apuca sa stea de vorba cu odraslele lor, coplesiti de saracie sau de propriile probleme de cuplu. Pentru aceste adolescente "acasa" inseamna, de regula, tensiune, lipsuri materiale si o comunicare deficitara cu parintii. Nu putine traiesc cu impresia ca un copil le va reuni familia si va aduce din nou fericirea in sanul acesteia. 

In mod surprinzator, cazurile de abandon sunt foarte rare. "Anul acesta nu cred ca am avut mai mult de 10 abandonuri la mamele foarte tinere. Chiar daca bebelusul vine cu totul neasteptat pentru familiile acestora, exista acel bun simt care-i face sa spuna "l-am facut, e in ograda mea, il cresc"", adauga dr. Mihalceanu. Chiar daca de cele mai multe ori, mamele lor abia au intrat in pubertate, bebelusii se nasc fara probleme de sanatate.

"In general sunt mai mici, cantaresc sub 2,500 kg, dar sunt sanatosi", ne spune purtatorul de cuvant al maternitatii. "In ceea ce priveste comportamentul lor fata de bebelus, lucrurile decurg la fel ca la orice femeie care devine mama pentru prima oara. Invata sa-l tina in brate, sa-l alapteze, sa reactioneze la toate semnalele pe care le transmite micutul".

Ne indreptam spre iesirea din salonul in care mamica de 13 ani si-a terminat de alaptat fetita de numai cinci zile. O priveste duios, cum doarme langa ea si se gandeste la ziua cand va parasi maternitatea si se va pierde in multime, fara ca cineva s-o mai considere o curiozitate. 

Doua surori au nascut la 12 si respectiv 11 ani

Cazurile de "mame copii" nu mai sunt de ani de zile o raritate in Romania. In martie 2001, un caz de acest gen a facut inconjurul tarii. O pustoaica de numai 12 ani a adus pe lume, la maternitatea din Fagaras, un baietel de aproape 3 kg. In familia tinerei mamici, Puia Caldarar, care face parte dintr-un neam de tigani, evenimentul n-a fost nici pe departe unul neobis-nuit. O sora de-a ei a adus pe lume primul copil chiar la o varsta mai frageda, adica la doar 11 ani.

Record: mama la 5 ani

Cea mai tanara mama din lume este peruana Lina Medina. In anul 1939, cand avea numai 5 ani, 7 luni si 21 de zile, fata a nascut prin cezariana un baietel. Cazul a intrat in istoria medicinii, iar recordul nu a fost depasit nici in ziua de azi. Medicii au stabilit faptul ca la varsta de 5 ani fata avea aparatul reproducator complet dezvoltat si avusese primul ciclu la doar 2 ani si jumatate. 



Sursa: 9am.ro

CN Cernavoda este protejata in caz de accident aviatic sau atac terorist

Operatiunile de racire la un reactor nuclear dureaza pana la trei luni, a declarat intr-un interviu acordat HotNews.ro, Vajda Borbala, presedinte al Comisiei Nationale pentru Controlul Activitatilor Nucleare (CNCAN). Aceasta a mai explicat ca evenimentul nuclear de la Fukushima ar putea fi incadrat la nivelul 7 pe o scala de la 0 la 7 in cazul in care va exploda vreun reactor. Potrivit presedintelui CNCAN, unele state europene ar putea sa-si reconsidere “optiunea pentru nucleare”, in urma evenimentelor din Japonia, si sa renunte la unele proiecte de centrale nucleare, inlocuindu-le cu hidrocentrale, acestea fiind mai “ecologice”. Vezi in interviu care este acum pozitia unor state europene fata de siguranta energiei nucleare.

 Vajda Borbala a mai spus ca cei de la Fukushima nu au timp sa furnizeze informatii despre ce se intampla exact acolo fiind ocupati cu instituirea tuturor masurilor de siguranta. “Nu stim exact ce a explodat acolo, dar cu siguranta nu a explodat reactorul. Au explodat niste cladiri, dar pana la miezul reactorului mai sunt multe elemente care il protejeaza. Cu siguranta, nu a crescut nivelul de radiatii ca la Cernobil”.
 Centrala de la Fukushima, puternic afectata de cutremurul devastator din 11 martie, s-a confruntat cu o serie de explozii aproape zilnice la reactoare sale. Tarile membre ale UE au decis marti sa efectueze teste de rezistenta asupra centralelor nucleare de pe batranul continent la cutremure, valuri tsunami si atacuri teroriste, in urma valului de accidente care au avut loc in Japonia. Este vorba de reevaluarea riscurilor, de tsunami, atacuri teroriste, cutremure si intreruperi de curent

A aparut in presa italiana o informatie potrivit careia Comisia Europeana a solicitat un “upgrade” major al dispozitivelor de securitate la centrala de la Cernavoda, in conditiile in care este amplasata intr-o zona seismica. Ce presupune acest “upgrade”?

•Am fost la reuniunea solicitata de comisarul european pe energie, Gunther Oettinger. (Nota Redactiei: Comisarul european al energiei, Gunther Oettinger, a convocat o reuniune la Bruxelles cu autoritatile nationale de siguranta nucleara si operatorii de centrale nucleare pentru a trece in revista starea reactoarelor nucleare europene.) Acolo s-a convenit ca la toate unitatile nucleare din Europa sa se aplice un test de stres care, deocamdata, nu a fost definit. S-a discutat formarea unui grup de lucru cu specialisti din toata Europa, cu reprezentantii autoritatilor de reglementare din domeniul nuclear, pentru a vedea care sunt modalitatile pentru sporirea increderii in masurile luate pentru ca aceste centrale nucleare sa functioneze la maximul de protectie. A fost pusa in discutie ideea de a avea un dialog intre guverne, autoritatile de reglementare si operatorii din industria energiei nucleare, sa vedem care este modalitatea si care sunt masurile care trebuiesc luate pentru a nu ajunge sa ne confruntam cu astfel de probleme dramatice, precum cele din Japonia. Trebuie evaluate toate unitatile din Europa in privinta riscurilor seismice, sa nu fie tehnologie invechita, sa nu aiba o vechime de peste 30 de ani. Decizia suprema va apartine fiecarei tari in parte de a le inchide sau nu.

In ceea ce priveste centrala de la Cernavoda, cand vor incepe aceste evaluari?

•Nu noi vom face acest lucru. La centrala de la Cernavoda, nu noi vom fi cei care le verificam in conditiile in care efectele unui dezastru nuclear sunt transfrontaliere, precum efectele de la Cernobil. Se fac evaluari in toata Europa, iar in acest sens, se va forma un grup de experti care se va ocupa de evaluari.

Si care este exact calendarul aplicarii cerintelor convenite in cadrul reuniunii? Cand vor fi aplicate testele de stres?

•Peste o saptamana va fi transmis in fiecare stat european un document cu puncte cheie care trebuie urmarite. Va circula printre toti actorii din sectorul energetic nuclear, dupa care ne vom intruni cu totii in 3-4 saptamani.

Care este situatia reala din Japonia? Au aparut speculatii ca cei din Japonia ar ascunde informatii despre anumite aspecte mult mai grave…Primiti informatii direct de acolo sau din ce apare pe televiziuni? Ce s-a discutat in aceasta privinta la nivelul Comisiei Europene?

•Nu pot sa comentez pe seama speculatiilor. Da, stim ce se intampla in Japonia mai mult din ce apare pe televiziuni, deoarece persoanele de acolo (n.red. de la Fukushima) nu au avut timp sa ne furnizeze informatii despre ce se intampla. Sunt ocupati sa intareasca zona de siguranta. Acum noi invatam din lectiile Japoniei. Nu stim exact ce a explodat acolo, dar cu siguranta nu a explodat reactorul. Au explodat niste cladiri, dar pana la miezul reactorului mai sunt multe elemente care il protejeaza. Cu siguranta, nu a crescut nivelul de radiatii ca la Cernobil.

Exista posibilitatea ca accidentul sa fie incadrat la nivelul 7 pe o scara de la 1 la 7 de alerta nucleara?

•Deocamdata nu, exista acea anvelopa de protectie. In momentul in care explodeaza reactorul, se poate ajunge la nivelul 7, adica ultimul nivel.

Tot in presa italiana a aparut informatia ca cei de la Comisia Europeana doresc o protectie a centralei de la Cernavoda astfel incat sa poata rezista si la accidente aviatice sau chiar la atacuri cu rachete.

•Exista deja. Anvelopa pe care o are un reactor este intre 0,7 si 1,5 metri de beton. Ea este protejata in cazul producerii unor astfel de evenimente. Constructia acestora nu este lasata de nimeni la voia intamplarii, mai ales ca vine Comisia Europeana si ne controleaza. Pentru centrala de la Cernavoda a fost contractat un credit de la Euratom (n.red. Comunitatea Europeana a Energiei Atomice). Ar fi acordat acesti bani daca nu ar fi fost siguri ca sunt intrunite toate conditiile de siguranta? In lumea financiara nu primesti astfel de imprumuri daca nu poti garanta ca dai banii inapoi.

Pentru cele doua reactoare care ar urma sa fie construite la Cernavoda, vor fi instituite masuri de siguranta in plus fata de cele existente la reactoarele 1 si 2?

•Cu siguranta. La reactorul 1 de la Cernavoda a fost facut “upgrade-uri” si toate sistemele de siguranta au fost sporite. Exista o comunitate a nuclearistilor autorizati pentru reactoare CANDU care se intruneste in fiecare an si cu aceasta ocazie ne impartasim problemele si le analizam. 20% din reactoarele 3 si 4 sunt deja construite. Anvelopele sunt construite. Atata timp cat am primit o opinie favorabila din partea Comisiei Europene, este un proiect viabil.

Statele europene au inceput sa se arate ingrijorate in ceea ce priveste viitorul energiei nucleare pe piata energetica? Dupa evenimentele din Japonia, ar putea lua in considerare posibilitatea de a renunta la unele proiecte de centrale nucleare si sa le inlocuiasca cu altceva? Cu hidrocentrale, de exemplu.

•Se poate sa fi aparut o ingrijorare. Fiecare stat isi poate reconsidera optiunea pentru nucleare. Nu stiu daca noi suntem in masura sa facem acest lucru. Unele state, daca au posibilitatea, ar putea construi hidrocentrale in locul centralelor nucleare, aceasta fiind varianta cea mai ecologica. O ingrijorare mare a fost a celor din Austria. De altfel, sunt impotriva energiei nucleare, nici nu au reactoare. De asemenea, Germania a decis sa inchida acele reactoare mai vechi de 30 de ani. Aici este o problema si economica si strategica. Cred ca trebuie sa se consulte si sa vada care sunt avantajele si dezavantajele. In Japonia, reactoarele au reactionat foarte bine la cutremur, dar au suferit din cauza tsunami-ului si nu au rezistat.

A trecut o saptamana de cand se confrunta Japonia cu probleme. Cat de mult dureaza racirea unui reactor?

•Un reactor nuclear nu poate fi racit imediat. Dureaza cam trei luni pana se raceste complet. Il poti opri partial, il poti tine sub control. Insa acolo au pierdut controlul.

In Romania, cat de sigure sunt reactoarele 1 si 2?

•In Romania, din punctul nostru de vedere, reactoarele 1 si 2 sunt in parametri de securitate nucleara.
Sursa: Hotnews.ro

vineri, 18 martie 2011

Tehnici de persuasiune



       Sunt lucruri pe care le spui ca sa-i convingi pe altii de ideile tale... unele le poti folosi in viata de zi cu zi, altele la locul de munca, si cu totul altele cand incerci sa convingi un profesor ca meriti o nota mai mare la examen... dar exista unele care sunt alcatuite din idei si fraze bine formulate, care actioneaza de cele mai multe ori intr-un mod irational asupra subiectului-tinta si cu care ai sanse mult mai mari de reusita. Acestea sunt tehnicile de persuasiune, pe care e bine sa le cunosti, indiferent de ce parte a baricadei te gasesti - fie ca tu vrei sa convingi pe cineva, fie ca cineva incearca sa te convinga pe tine. Succesul aplicarii unei strategii depinde de situatie, unele functionand mai bine decat altele pe un anumit scenariu; dar totul depinde in cea mai mare masura de modul cat mai discret in care le folosesti.
      Una dintre cele mai simple tehnici este cea a distorsiunii temporale. Cateodata cel mai bun mod de a influenta persoana-tinta este ca sa te comporti ca si cum ceea ce vrei tu sa obtii de la aceasta, s-a si intamplat. Este foarte util ca sa te referi la o decizie pe care respectivul incearca sa o ia, ca si cum ar fi deja facuta; vorbeste-i ca si cum ti-ar fi acceptat deja propunerea, si ca i-ar fi facut chiar si placere. De asemeni, asocierea de imagini placute cu folosirea timpului trecut face ca propunerea sa fie irezistibila.
      Este stiut ca oamenii simt nevoia de a rasplati favorurile care le-au fost oferite. Un favor poate declansa sentimente de indatorire, si ca rezultat, apare la subiect o mare nevoie de a se elibera de povara psihologica a datoriei. Pentru a realiza aceasta eliberare, oamenii devin mai doritori sa intoarca favorul, chiar unul mai mare decat cel pe care l-a primit.
      Principiul reciprocitatii consta in nevoia de a rasplati un favor, fie el cerut sau nu, imediat dupa acceptarea acestuia. Aceasta caracteristica umana transcede orice diferente culturale sau rasiale, indiferent si de natura respectivului favor (care poate fi orice, de la un simplu zambet pana la munca fizica sau mici atentii). Acest principiu este usor de folosit: ofera ceva, si asteapta-te (sau da o idee despre cum) sa fii rasplatit. O alta modalitate eficienta de folosire a acestui principiu este metoda "usii-n nas". Aceasta este mai puternica decat simpla oferire a unui dar si asteptarea unui alt dar in schimb; este in acelasi timp si mult mai subtila! Aceasta este o metoda in doi timpi. Un mod de a creste sansele pentru a se obtine o favoare, este sa ceri mai intai o alta favoare, de aceeasi natura ca si cea la care dorim sa ajungem, dar mult mai mare decat aceasta. In mod sigur, aceasta prima cerinta va fi refuzata, din cauza ca este mult prea mare. Dupa acest refuz, cererea va fi micsorata la cea de-a doua, cea reala. Statistic, aceasta din urma are 95% sanse de a fi acordata. Acest lucru se intampla deoarece normele culturale dicteaza ca in schimbul unei concesii, trebuie sa faci o alta concesie. Deoarece reduci prima cerinta la una mai mica, faci o concesie, iar subiectul-tinta va fi indemnat sa faca si el o concesie, si atunci va aproba cea de-a doua cerere. Aceasta metoda functioneaza foarte bine pentru ca normele culturale tind sa depaseasca chiar si logica.
      Un alt principiu util este cel al angajamentului si concordantei. Oamenii vor face aproape orice incercand sa pastreze ideile care sunt in concordanta cu cele pe care le-au avut anterior. Cand vor lua public o atitudine, toate actiunile ulterioare vor fi in concordanta cu atitudinea manifestata anterior. Comportamentele neconcordante produc tensiuni psihice, pe care individul incearca sa le evite cu orice cost; deci va face orice ca sa se arate solidar cu actiunile sale anterioare. Acest principiu este folosit de metoda "piciorului in prag". Pentru a obtine realizarea unei cereri, este nevoie doar sa lansezi mai inainte o serie de doua-trei alte cereri mai mici, de aceeasi natura cu cea reala. Aceste cereri mai mici sunt atat de putin importante, incat este imposibil sa fie refuzate. Din cauza ca a acceptat aceste cereri mai mici, persoana respectiva este conditionata mental sa accepte si ultima si cea mai mare dintre cerinte. Se realizeaza astfel conditionarea persoanei in a fi in concordanta cu comportamentele sale anterioare.
      Principiul atribuirii. Oamenii fac frecvent unele lucruri pentru ca ei cred intr-un anumit adevar despre ei insisi. Un atribut intern al felului lor de a fi cauzeaza anumite tipuri de comportament. Daca cineva isi atribuie intern o caracteristica, va face tot ceea ce este specific unui om care are acea caracteristica. Daca seful ii va spune angajatului ca il considera o persoana competenta si care lucreaza mult, angajatul isi va atribui inconstient caracteristica de om care lucreaza mult, si se va comporta ca atare. Iata cum pana si o simpla declaratie poate conduce la surprize!
      Metoda sarmantului. Spre deosebire de celelalte metode, nu are mai multe etape si nu se bazeaza pe acrobatii verbale. Ea functioneaza pentru ca in mod deschis oferi concesii, manifesti dorinta de a asculta si validezi ideile subiectului-tinta. Acesta are libertatea de a decide; iar tu nu ii ingreunezi gandirea cu un nor de ceturi verbale. Este cea mai etica dintre toate tehnicile de persuasiune discutate anterior, dar in acelasi timp si cea care necesita cel mai mult timp pentru a fi realizata.
      Oricum, aceste strategii nu sunt infailibile; dar daca se au in vedere si multitudinea de factori care influenteaza o relatie de persuasiune (vezi D. Cristea, "Tratat de psihologie sociala"), atunci aceste tehnici vor acea o forta mult mai mare, si o garantie sporita de succes.
      Un subiect de meditatie pentru incheiere - moralitatea folosirii acestor tehnici de persuasiune (nu cumva acestea atenteaza la liberul arbitru al persoanei sau noi doar o "ajutam" sa ia o decizie, care, din "intamplare" coincide cu nevoile noastre?)

miercuri, 16 martie 2011

Increderea in sine

In articolul precedent despre trasaturile oamenilor de succes am discutat despre perspectiva pe termen lung. Astazi vom discuta despre o alta caracteristica definitorie a oamenilor de succes, si anume increderea in sine. Studiile arata ca toti oamenii care au reusit sa realizeze ceva cu adevarat maret in viata, au in comun o incredere in sine foarte puternica, care le-a permis sa-si urmareasca cu hotarare visurile si sa faca tot ceea ce era necesar pentru a le duce la indeplinire.

De fapt, increderea in sine este un subiect atat de important si despre care ar fi atat de multe de spus, incat Brian Tracy a creat un program special de 6 ore, “The Science of Self Confidence” (Stiinta increderii in sine) in care abordeaza doar acest subiect. Acesta este primul articol dintr-o serie de aproximativ 10 articole in care vom discuta despre tot ce tine de increderea in sine, care este importanta sa si cum va puteti dezvolta increderea pentru a va putea indeplini orice obiectiv va propuneti.
Unul din scopurile principale in viata ar trebui sa il reprezinte dezvoltarea increderii in sine pana la un asemenea nivel, incat sa devenim convinsi ca vom putea realiza orice ne propunem. In cateva din articolele precedente am mai dicutat despre vizualizare si importanta sa, insa trebuie sa retineti faptul ca vizualizarea, fara a fi intarita de credinta, nu va da niciun rezultat.
Degeaba vizualizam toate lucrurile pe care dorim sa le facem, locurile pe care vrem sa le vizitam, masina pe care vrem sa o conducem, daca nu credem cu adevarat ca putem realiza aceste lucruri. Dupa cum am mai spus, vizualizarea este foarte importanta, insa mai important este modul in care ne simtim, sentimentele pe care le traim in momentul vizualizarii, ori, daca nu avem incredere ca putem realiza ceea ce ne propunem, este greu sa traim acele sentimente de bucurie si satisfactie asociate cu obtinerea a ceea ce ne-am propus.
De exemplu, notati pe o foaie de hartie raspunsul la urmatoarea intrebare: Care este lucrul la care ati indrazni sa visati, daca ati sti ca ar fi imposibil sa esuati? Acest exercitiu este recomandat de Brian Tracy in toate programele sale de dezvoltare personala. De fapt, nu notati doar un singur lucru, ci notati toate lucrurile pe care ati dori sa le faceti, daca ati sti ca veti avea succes si esecul nu ar reprezenta o optiune pentru dumneavoastra.

Lipsa increderii in sine = esec

Care sunt motivele pentru care nu aveti inca aceste lucruri la care visati? Ce va tine in loc? Cu siguranta unul dintre motivele principale il reprezinta lipsa increderii in sine. Probabil v-ati gandit de mai multe ori la lucrurile pe care ati vrea sa le faceti, insa de fiecare data ati “ajuns la concluzia” ca nu puteti face aceste lucruri deoarece fie nu aveti suficienti bani, fie nu aveti cunostintele necesare, sau poate nu aveti relatii, nu aveti timp, sau este imposibil de realizat asa ceva in Romania.
Dupa cum vedeti, toate aceste motive au la baza lipsa increderii in sine. De fapt, toate aceste motive au aparut datorita faptului ca nu aveti suficienta incredere in dumneavoastra. Thomas Edison este probabil cel mai mare inventator din istorie, desi nu a avut parte decat de 3 luni de educatie formala. Cu toate acestea detine peste 1000 de patente in Statele Unite si multe altele in Marea Britanie, Franta si Germania.
Albert Einstein a fost dat afara de la scoala, Michael Jordan a fost exclus din echipa de basket a liceului, Walt Disney a fost concediat deoarece nu avea imaginatie si idei originale, Abraham Lincoln a esuat in afaceri de doua ori, si-a pierdut logodnica, a pierdut 8 alegeri si cu toate acestea a devenit presedintele Statelor Unite. Dupa cum puteti observa, toti acesti oameni au avut de-a face cu probleme mult mai dificile decat cele care va tin pe dumneavoastra in loc, iar unul dintre factorii care au contribuit la succesul lor il reprezinta increderea in sine.
Sursa: www.cheiasuccesului.ro

marți, 15 martie 2011

Adevaratul Papillon, un parizian de 104 ani

Batranul puscarias sustine ca Henri Charriere i-a furat povestea


Povestea lui Papillon a fascinat generatii intregi de tineri, iar ecranizarea cartii scrise de Henri Charriere, cu Steve McQueen si Dustin Hoffman, a cucerit intreaga lume. La mai bine de 30 de ani de la moartea lui Charriere, cel care afirma ca a trait el insusi fabuloasele aventuri, presa franceza lanseaza o ipoteza senzationala, anume aceea ca adevaratul Papillon era cu totul altcineva, un anume Charles Brunier, astazi in varsta de 104 ani.
Centenarul Brunier, care traieste intr-un azil din suburbiile Parisului, sustine ca a petrecut mai bine de 15 ani pe Insula Diavolului din Guyana franceza, unde l-a cunoscut pe Charriere, cel care, spune batranul, i-a furat apoi povestea vietii.
Directoarea azilului din Domont este convinsa ca Charles Brunier este adevaratul Papillon, mai ales ca batranul are, la fel ca eroul din roman, un tatuaj reprezentand un fluture, ce-i drept, nu pe piept, ci pe bratul stang. Totodata, el are indexul mainii stangi atrofiat, precum personajul descris de Charriere.


Aventurile lui Brunier
Povestea vietii lui Charles Brunier are o multime de puncte comune cu cea a eroului din faimosul roman. Nascut pe 31 mai 1901, Brunier se inroleaza in marina la 17 ani si participa la campania din Siria, in timpul careia salveaza viata unui locotenent si este decorat. La intoarcerea in Franta, aflat intr-un bar, tanarul marinar il raneste mortal cu cutitul pe un proxenet, omor pentru care, in 1923, este condamnat la inchisoare pe viata. Brunier este trimis sa-si ispaseasca pedeapsa pe Insula Diavolului, in Guyana franceza, unde isi ia numele de Johnny King.
Charles Brunier nu se resemneaza cu soarta de puscarias si urzeste tot timpul planuri de evadare, punand in practica mai multe dintre ele. Prima data, fuge impreuna cu patru tovarasi de inchisoare, la bordul unei barci minuscule, cu care evadatii reusesc in mod miraculos sa ajunga in Venezuela. Fugarul este prins patru luni mai tarziu si adus inapoi pe insula. Dupa mai multe tentative esuate de a scapa din prizonierat, Brunier reuseste sa-si cucereasca libertatea, fugind in Mexic la bordul unei canoe. El se inroleaza ca pilot de vanatoare in divizia Mexic a Frantei libere si isi petrece urmatoarea perioada angajat in operatiuni de cautare si distrugere a submarinelor germane in zona Caraibelor.
Charles Brunier isi continua peregrinarile prin lume, in diverse misiuni militare in Ciad, Senegal, Mauritania si apoi in Congo, la Brazaville, unde este decorat de generalul Charles de Gaulle in persoana. Ulterior, participa la debarcarea in Italia, iar sfarsitul razboiului il gaseste cu gradul de plutonier. Toate meritele sale militare sunt insa date uitarii in momentul in care incape din nou pe mana justitiei, astfel ca eroul-evadat este din nou inchis. Cazul sau nu ramane insa fara ecou si, in urma repetatelor ecouri in favoarea sa, Brunier este, in fine, amnistiat la 12 iunie 1948, actele consemnand ca a fost gasit demn de a beneficia de o gratiere deplina in baza conduitei sale exemplare din timpul razboiului?


Charriere nu a evadat niciodata
Povestea legendarului Papillon este de mult subiect de controverse. La doar un an dupa aparitia cartii, in 1969, scriitorul de romane politiste Gerard de Villiers publica la Paris "Fluturele prins", in care analiza contradictiile din povestea narata de Charrire, pe baza informatiilor culese de el in timpul unei calatorii de documentare in America de Sud. "Departe de a fi fost unul dintre cei mai duri tipi din colonia penala, el era un detinut bine crescut, care isi facea linistit serviciul la latrine. El nu a evadat niciodata de pe Insula Diavolului, iar confruntarea eroica cu comandantul penitenciarului nu a avut niciodata loc", scria de Villiers. "Majoritatea episoadelor pe care le relateaza nu i s-au intamplat lui, ci sunt de fapt adaptari ale unor povesti pe care le-a auzit de la altii", concluziona celebrul scriitor.
Henri Charriere a murit de cancer in 1973. Desi foarte batran, potrivit directoarei azilului, Brunier pastreaza ceva din darzenia fostului soldat si e bucuros cand se gaseste cineva sa-l asculte depanand amintiri.

Insula Diavolului
Inaugurata drept colonie penala pe vremea imparatului Napoleon al III-lea, Insula Diavolului figureaza in topul celor mai sinistre inchisori din lume. Peticul de pamant stancos a fost, incepand din 1852, destinatia spre care autoritatile de la Paris expediau tot felul de indezirabili, incepand cu detinutii politici si terminand cu cei mai periculosi criminali. Mare parte dintre cei 80.000 de condamnati exilati acolo au murit pe Insula Diavolului sau in vane tentative de evadare. Ororile din colonia penala au ajuns in atentia opiniei publice in 1895, gratie interesului starnit de soarta capitanului Alfred Dreyfus, trimis pe insula in acel an. In 1938, guvernul francez a incetat sa mai trimita detinuti pe insula, iar in 1946 colonia a fost inchisa definitiv. Insula este astazi folosita de Agentia Spatiala Europeana pentru lansarea de sateliti.

Sursa: www.evz.ro

luni, 14 martie 2011


DEZASTRUL DE LA CERNOBAL

                    
              IN DIMINEATA ZILEI DE 26 APRILIE 1986, O EXPLOZIE IN REACTORUL UNITATII 4 A CENTRALEI ELECTRICE NUCLEARE DIN CERNOBAL, UCRAINA, A DUS LA ELIBERAREA IN ATMOSFERA A UNUI NOR DE PRAF. ACEST NOR CONTINEA DE MAI MULTE ORI RADIATIA CREATA DE BOMBELE ATOMICE ARUNCATE ASUPRA ORASELOR NAGASAKI SI HIROSHIMA IN JAPONIA LA SFARSITUL CELUI DE-AL DOILEA RAZBOI MONDIAL(1939-1945).
              Praful radioactiv a cazut sub forma de ploaie pe intinderi mari de paduri si teren agricol pe intreaga emisfera nordica, unde o mare parte din el a ramas. Efectele continue pe care le-a avut explozia de la Cernobal asupra sanatatii umane, asupra economiei si a mediului sunt aproape incalculabile.
Efectele sale vor fi simtite timp de multi ani si in viitor.
              Centrala electrica de la Cernobal a fost construita in 1977 la Pryp’yat, la cateva mile distanta de Cernobal, aproape de granita intre Bielorusia, Rusia si Ucraina, atunci apartinand URSS. Proectarea celor 4 reactoare de la fabrica de la Cernobal a fost cruciala pentru succesiunea de evenimente care  a dus la iesirea de sub control a Unitati 4 in timpul accidentului. Acest tip de reactor cu apa presurizata nu a fost construit in afara URSS –ului si era foarte diferit   de reactoarele folosite in alte parti ale lumii pentru ca era conceput pentru a produce plutoniu pentru explozibili nucleari precum si energie electrica.
             
              CONSTRUCTIE NEOBISNUITA
              Asemenea altor centrale electrice nucleare proiectul sovietic avea  un miez de reactor care continea tije de combustibil radioactiv de uranium. In reactoarele de la  Cernobal au fost folosite ca moderator blocuri de grafit In grafit se aflau incastrate tije de control din bor. Caldura emanata de tijele de combustibil era inlaturata din miez de un agent de racire –in acest caz apa normala aflata sub mare presiune. Apa era pompata in miez unde fierbea  si crea un jet de aburi  extreme de calzi. Apa si aburi erau separate intr-un separator de abur aflat langa miez. Apa era pompata inapoi in miez, iar aburi treceau prin turbine producand energie electrica.
              Accidentul de Cernobal a aparut in timpul unui test in care reactorul mergea pe energie redusa . Testul era programat sa coincida cu o inchidere de rutina a reactorului.  In mod ironic testu era conceput pentru a arata ca in timpul unei intreruperi a energiei electrice reactorul ar functiona in conditii sigure.
              Centrala electrica nucleara de la Cernobal, Ucraina. Fotografia a fost facuta in 1996, la scurt timp dupa o noua scurgere din reactorul in care problemele incepusera cu 10 ani mai devreme.

        
         
              ESECUL TESTULUI
            Controlorii reactorului au estimat ca in timp ce reactorul functiona cu propia putere, apa de racire va fi pompata prin miez cu o viteza suficienta pentru ca reactorul sa functioneze in siguranta.
             Nu se stie exact ce sa intamplat cu Unitatea 4 in secundele dupa inceperea testului .Exploziile si incendiu au distrus o mare parte din dovezi. Nu au supravietuit martori, dar majoritatea au trait mai multe saptamani inainte de a muri si au putut ajuta investigatorii in reconstituirea evenimentelor.Toti ceilalti reactori de aceeasi constructie au fost modificati pentru a impiedica un accident similar.
             Explozia sa produs in jurul orei  01:30 .Aceste explozi au ridicat capacul de pe capsula de beton din jurul reactorului. Aerul a patruns in interior si a reactionat cu moderatorul de grafit fierbinte si radioactiv creand CO gazos inflamabil si incendiind reactorul. In total 8 tone de substante radioactive au fost aruncate din reactor si imprastiate in jurul zonei sau luate de vant.

       Dupa explozia de Cernobal din1986 oamenii de stiinta sovietici din domeniul nuclear au inceput sa lucreze la procesul laborious –si foarte periculos – de a construi un  invelis de siguranta pentru reactorul nuclear distrus .

   

             URMARILE DEZASTRULUI
             Autoritatile sovietice au sperat ca nimeni nu va observa , dar la 27 aprilie locuitorii din Pryp’yat au fost evacuate. Dupa ce au ascuns adevarul ,sovietici au admis ca a avut loc un accident la Cernobal si ca incendiul de la reactor inca nu era sub control. Expunandu-se unui risc foarte mare pompierii au incercat sa opreasca scurgerile de radiatii .
             Trei oameni murisera in  explozie . Alti 29 au murit in saptamaniile urmatoare  din cauza arsurilor si bolilor provocate de radiatii. Aaproximativ 200 de mii de alti oameni care locuiau in zonele din jur  au primit doze mari de radiatii si arsuri. Praful radioactiv a cazut sub forma de ploaie pe toata Ucraina, Bielorusia si Rusia .Norul a transportat praf chiar si in Siberia,Iran , Arabia, Franta , Italia, Marea Britanie etc. Multe tarii au fost nevoite sa distruga toate plantele comestibile cultivate in zonele de contaminare. Multe dintre restrictii mai sunt vizibile si astazi. Fauna a fost grav afectata de radioactivitate, Multe defecte de nastere  au fost inregistrate in randul animalelor salbatice  si domestice, in mod similar copii nascuti chiar dupa accident au avut o incidenta neobisnuit de mare de probleme clinice.
             Numarul total al cazurilor de deces provocate de accidentul de la Cernobal sar putea sa nu fie cunoscut niciodata.

sâmbătă, 12 martie 2011

Motivatia





Caracterizare si definitie
            Omul desfasoara multe activitati: mananca, se joaca, invata, colectioneaza lucrari de arta, isi agreseaza semenii, ii ajuta, etc. O trasatura comuna acestor activitati este motivatia, fiind primul lor element cronologic.
            A cunoaste motivatia unei persoane echivaleaza cu gasirea raspunsului la intrebarea ,,de ce’’ inteprinde o activitate. Raspunsul este dificil, deoarece cauzele declansatoare sunt multiple si nu se pot reduce la stimulii externi. Activitatea, reactiile sunt declansate si de cauze interne; ansamblul lor a fost numit motivatie de la latinescul motivus (care pune in miscare). Pentru unii psihologi, motivul este numele generic al oricarei componente a motivatiei fiind definit ca fenomen psihic ce declanseaza, directioneaza si sustine energetic activitatea. Componentele sistemului motivational sunt numeroase, variaza ca origine, mod de satisfacere si functii, clasificarea si explicarea lor fiind controversate. Cei mai multi psihologi accepta azi ca motivatia umana include trebuinte, tendinte, intentii, dorinte, motive, interese, aspiratii, convingeri.
            Pentru descrierea motivatiei s-au utilizat in psihologie metafore construite pe baza unor notiuni imprumutate din fizica.
            Motivatia actioneaza ca un camp de forte (Kurt Lewin) in care se afla atat subiectul cat si obiectele, persoanele, activitatile. Pentru a caracteriza o componenta a motivatiei s-a folosit conceptul de vector care poseda in fizica: marime, directie si sens. Analog vectorilor fizici, vectorii-motivatiei sunt caracterizati prin intensitate, directie si sens, proprietati care pot fi masurate prin anumite metode psihologice. Directia si sensul unui vector exprima atractia, aproprierea sau evitarea sau respingerea. Intensitatea lui, se regaseste in forta de apropiere sau respingere. Intre motivatiile active la un moment dat, ca si intre fortele fizice, pot exista relatii diverse, dar mult mai complexe.

Rolul motivatiei
            Motivatia este esentiala in activitatea psihica si in dezvoltarea personalitatii:
-         este primul element cronologic al oricarei activitati, cauza ei interna;
-         semnalizeaza deficituri fiziologice si psihologice (ex: foamea semnalizeaza scaderea procentului de zahar din sanga sub o anumita limita, in vreme ce trebuinta de afiliere este semnalizata de sentimentul de singuratate);
-         selecteaza si declanseaza activitatile corespunzatoare propriei satisfaceri si le sustine energetic (trebuinta de afirmare a unui elev declanseaza activitati de invatare, participare la concursuri);
-         contibuie, prin repetarea unor activitati si evitarea altora, la formarea si consolidarea unor insusiri ale personalitatii (interesul pentru muzica favorizeaza capacitatea de executie a unei lucrairi muzicale).

La randul ei, personalitatea matura functioneaza ca un filtru pentru anumite motive: cele conforme orientarii ei generale sunt retinute, cele contrare sunt respinse

Sistemul motivational
Componentele sistemului motivational sunt numeroase, variaza ca origine, mod de satisfacere si functii. Asa cum s-a afirmat, motivatia umana include trebuinte, motive, interese, convingeri, tendinte, intentii, dorinte, aspitarii
1.Tendintele sunt componente ale motivatiei care semnalizeaza o stare de dezechilibru fiziologic sau psihologic. Ele sunt traite ca stari de agitatie, alerta interioara, tensiune. Din numeroasele clasificari ale trebuintelor mai utila in explicarea diferentelor de comportament dintre indivizi, pare cea realizata de A. Maslow, psiholog american, numita si piramida trebuintelor (1954)

Ulterior in 1970 el a mai adaugat trei trepte:
-         trebuite cognitive: a sti, a intelege, a invata, a descoperi;
-         trebuinte estetice: de ordine, de simetrie, puritate, frumos, respuingere
-         trebuinte de concordanta: acord intre cunoastere, afectivitare, actiune

Psihologul american clasifica trebuintele si astfel:
            a. Trebuinte inferioare prezente la om si la animale, dar satisfacute de primul diferit si trebuinte superioare specifice omului si plasate spre varful piramidei.
            b. Trebuinte homeostazice si trebuinte de crestere. Homeostazia este o notiune imprumutata din fiziologie si care denumeste tendinta organismului de a mentine constanti parametrii mediului intern, asa cum un termostat mentine temperatura intr-un congelator. Prin extensiune, s-a utilizat termometrul si pentru relatia dintre persoana si mediu. Trebuintele homeostazice explica doar activitatea de adaptare. Trebuintele de crestere nu urmaresc mentinerea starii date, ci atingerea unor parametrii superiori, ce presupun perfentionarea.
            Cunoasterea ierarhiei trebuintelor sete utila in explicarea comportamentelor deoarece:
-         diferite trepte apar pe rand in funtie de dezvoltare psihica, prima cuprinzand trebuinte dezvotandu-se in copilarie, adolescenta sau mai tarziu
-         intensitatea trebuintelor scade de la baza spre varf;
-         o trebuinta superioara nu se satisface decat daca n-au fost satisfacute intr-o oarecare masura, cele inferioare ei, (este dificil pentru un profesor sa activeze trebuinta de a sti a unui elev daca cele de hrana si adapost nu sunt satisfacute);
-         cu cat o trebuinta este mai inalta, cu atat este mai caracteristica pentu om.

Dupa criteriul genezei, psihologii diferentiaza trebuintele primare, innascute, care tind sa se manifeste la toti indivizii, in toate timpurile si trebuinte secundare dobandite numai de unii indivizi. S-a presupus ca trebuintele secundare se dezvolta din cele primare, dar dupa formare funcioneaza independent de ele. Satisfacerea trebuintelor fiziologice ale unui sugar este asociata cu aprobarea mamei. Treptat, aprobarea adultilor este folosita pentru a sustine invatarea mersului sau a vorbirii. Copilul devenit elev invata la inceput pentru a face placere parintilor, apoi este absorbit de studiu. La preadolescenti fumatul sau consumul de alcool sunt initial activitati realizate pentru satisfacerea nevoii de afilierea la grupul de egali si apoi devin obisnuinte. In funcie de oferta comrciala sau culturala apar trebuinte noi care sunt doar mijloace pentru satisfacerea unor trebuinte devin ulterior motive ale altor activitati. De exemplu automobilul a fost  la inceput un mijloc pentru satisfacerea trebuintei de confort, dar a devenit treptat un motiv pentru ore de lucru suplimentate din care sa se castige mai mult. Astfel, aria trebuintelor uname este in continua diferentiere si extindere, determinand aparitia unor comportamente anterioare cat si fata de etapele instoriei trecute. Nesatisfacerea trebuintelor duce la stingerea lor.
Este posibila si aparitia unor anomalii in satisfacera trebuintelor primare: astfel persoanele cu bulimie nevrotica (pofta de mancare exagerata) desi isi satisfac nevoia de hrana, continua sa manance; s-a observat ca acest comportament insoteste de multe ori carentele afective , prin supraalimentare, subiectul compensandu-si nevoia de dragoste. La polul opus, anorexia mentala (lipsa poftei de mancare) se presupune ca ar fi deretminata de un conflict cu anturajul, in special cu mama.
Daca in calea satisfacerii unei trebuinte exista un obstacol, apare o stare de incordare numita frustrare. Raspunsurile la frustare  sunt diferite, cel mai frecvent fiind agresivitatea. Frustarea este un fenomen inevitabil in viata psihica; cand este moderata, ea are efecte benefice asupra dezvoltarii personalitatii. Astfel imposibilitatea indeplinirii iubirii datorita diferentelor de statut poate determina o munca indarjita pentru a urca in ierarhia sociala. Datorita caracterului inevitabil al fustrarii, personaluitatiile echilibrate poseda toleranta la frustare, suportand, in a numite limite, stari de tensiune intensa fara a dezvolta comortamente patologice. In legatura cu trebuinta , circula si alte notiunu mai vag definite.
Dorinta este trebuinta constientizata
Tendinta (impulsul sau propensiunea) este trebuinta aflata in starte de exicitabilitate accentuata care determina o portiune spre miscare, actiune spontana
Intentia este tendinta cu un grad superior de alaborare mentala, orientata spre un scop.
Valenta este forta de atractie sau de respingere exercitata de lucruri, persoane, activitati (obiecte psihologice) asupra unui subiect, rezulta din interactia proprietatilor obiectelor cu trebuinte le subiectului; este pozitiva cand proportiile obiectului corespund unei trebuinte; este negatica in caz contrar, determinand respingerea.

2.Motivele sunt trebuinte atat de puternice incat determina, declanseaza actiunile, activitatiile prin care se satisfac. Ele poseda doua segmente corespunzatoare functiilor motivatiei:
-         segmentul energizant, forta cu care este declansata si sustinuta activitatea (aspectul orientativ – directional)
Vectorii-motive nu exista izolati ci formeaza grupuri sau constlatii de motive. Intr-o constelatie relatiile dintre motive sunt analog celor dintre fortele fizice:
-         motive diferite pot avea aceeasi directie si acelasi sens, energia lor cumulandu-se; un elev invata pentru a primi o nota mare, pentru ca doreste sa se afirme in grup sau pentru ca este interesat de un domeniu;
-         motivele pot avea orientari diferite, fiecare vizand realizarea altei activitati; poti dori sa vizionezi un spectacol sau sa mergi  in excursie la munte. Uneori aceste activitati se ordoneaza in timp, satisfacandu-se succesiv; cand nu este trait pe plan subiectiv ca o stare de tensiune foarte puternica, care se cere inlaturata.
Cea mai buna sistematizare a conflictelor este si azi considerata cea a lui Kurt Lewin (1931) El diferentiaza:
1.      conflicte de apropiere – apropiere
2.      conflicte de evitare – evitare
3.      conflicte de apropiere – evitare