Totalul afișărilor de pagină

luni, 25 aprilie 2011

Trei stadii de conştientă



Există trei stadii în dezvoltarea conştientei umane. Primul stadiu este Cunoaşterea Subconştientă. Condus de instinct şi emoţii, acesta este nivelul omului de demult - sau al omului ca animal.
Al doilea stadiu este Cunoaşterea Conştientă. El se caracterizează prin căutarea de informaţii, care construieşte intelectul - dar care, în cele din urmă, ajunge la gol spiritual. Acesta este nivelul omului modern, al omului ca gânditor.
Al treilea stadiu este Cunoaşterea Supra-Conştientă. Este nivelul renunţării totale la orice soluţie intelectuală, la orice nevoie de a contro­la sau planifica. El se caracterizează prin necunoaştere conştientă.
Este nivelul persoanei divine, al co-creatorului. Voi vă aflaţi în­tr-un moment în care stadiul al doilea începe să se încheie şi ia naştere stadiul al treilea.
Intrarea în stadiul al treilea cere un mod diferit de a trăi, atât din punct de vedere individual, cât şi colectiv. Ea cere respingerea minţii ca­re controlează, cât şi o investigare completă a acelei minţi, a fricilor pe care ea se bazează şi a inutilităţii totale a creaţiilor ei.
Trăind în frică, mintea-ego caută siguranţă, dar nu o găseşte nicio­dată. Dat fiind faptul că nu îşi investighează niciodată propriile frici, ea este în permanenţă mânată de frică în mod inconştient, iar creaţiile ei sunt proiecţii inconştiente ale acelei frici. Acestea includ toate dramele din cadrul relaţiilor.
Frica trebuie să fie privită în faţă. Trebuie să se acţioneze asupra ei. Trebuie să fie conştientizată. Astfel se aduce întunericul la lumină. Se pune capăt prăpăstiei dintre ego şi spirit, dintre ce este înăuntru şi ce este în afară. Lumina care vine atunci când întunericul a fost pe deplin explo­rat, nu este aceeaşi lumină care exista acolo, atunci când întunericul a fost dat la o parte.
In primul stadiu respingi întunericul, deoarece îţi esie frică de el. In al doilea stadiu îl dai deoparte, încercând să-1 explici. în al treilea sta­diu, îmbrăţişezi întunericul şi îl integrezi.
In al doilea stadiu, bucuria ta era ca o pojghiţă subţire, gata să cra­pe. Orice provocare mai puternică o putea rupe.
In al treilea stadiu, bucuria ta este foarte profundă. Provocările sunt acceptate şi aduse la perfecţiune. Intr-o bucurie atât de profundă, nu există loc nici măcar pentru posibilitatea pedepsei. Aceasta nu este bucu­ria lui Adam în grădină. Este bucuria lui Iov în deşert.
Stadiul al treilea se referă la desfiinţarea orgoliului minţii-ego. In primul stadiu, omul nu-L cunoaşte pe Dumnezeu.
Vechiul Testament este învăţătura pentru stadiul întâi al omului. El spune: „Fă aşa, pentru că, altfel, Dumnezeu te va pedepsi!". Este vorba de frică la nivelul emoţional cel mai profund. De aceea Dumnezeu, în mânia Sa, distruge oraşe întregi. Mesajul către om este „trebuie să devii conştient de Dumnezeul din afara ta".
în stadiul al doilea, omul este conştient de Dumnezeu, dar încă se­parat de El. Noul Testament este învăţătura pentru cel de-al doilea stadiu al omului. El spune: „Dumnezeu nu e răzbunător. El te iubeşte şi-ţi cere să vii şi să-I accepţi învăţătura. Viaţa ta va fi mai fericită dacă-I faci loc lui Dumnezeu în ea". învăţăturile celui de-al doilea stadiu se concentrea­ză asupra a ceea ce vei pierde, dacă îl ţii pe Dumnezeu afară din viaţa ta. Ele sunt învăţături care vor să convingă, bazate încă pe frică şi separare.
Invăţătura mea a fost întotdeauna o învăţătură pentru stadiul al treilea. întotdeauna v-am spus: „îl veţi găsi pe Dumnezeu în inimile voastre şi în inimile fraţilor voştri. Dumnezeu nu poate fi niciodată sepa­rat de voi, deoarece esenţa voastră este divină". Dar, atunci când învăţă­tura pentru stadiul trei este auzită de urechi din stadiul doi, rezultatul este o interpretare potrivită stadiului al doilea.
Acum, lucrurile se schimbă.
Mulţi dintre voi aud învăţătura, aşa cum a fost ea dată iniţial. In vieţile voastre de zi cu zi, sunteţi în comuniune cu mine. în permanenţă îmi cereţi îndrumare şi sprijin. Ajungeţi să vă daţi seama că nu ştiţi ni­mic, că, practic, tot ce aţi fost învăţaţi despre mine sau despre învăţătu­ra mea este fals şi trebuie să fie respins. Ştiţi că singurul mod în care mă puteţi auzi este prin propria voastră inimă - şi prin acceptarea completă a experienţei voastre. Aceasta este esenţa gestului vostru de a vă lăsa în voia mea.
Acum, voi cereţi în mod simplu şi direct o cale lipsită de frică. în­trebaţi cum să rămâneţi în momentul prezent. Vreţi să puneţi în practică ceea ce propovăduiţi. Vreţi să fiţi şi participanţi şi observatori, şi modele şi învăţători.
Acum există mulţi apostoli, mult mai mulţi decât au fost atunci când eu eram prezent fizic în lumea voastră. Acum, putem trece împre­ună la stadiul al treilea şi putem trăi experienţa renunţării celei mari – a ruperii de trecut şi a instaurării stării de graţie ca ghid în vieţile voastre.

joi, 21 aprilie 2011

Vinerea Mare

Vinerea Mare, ziua răstignirii

Ultima vineri din Postul Mare este numită Vinerea Paştelui, Vinerea Patimilor, Vinerea Neagră, Vinerea Seacă sau Vinerea Mare. Astăzi este ziua în care Hristos a fost răstignit şi a murit pe cruce pentru răscumpărarea neamului omenesc de sub jugul păcatului strămoşesc. Din acest motiv, Vinerea Mare este zi de post negru.
Ultima vineri din Postul Mare este numită Vinerea Paştilor, Vinerea Patimilor, Vinerea Neagră, Vinerea Seacă sau Vinerea Mare. Conotaţiile legate de aceste denumiri sunt date de ceea ce se întâmplă în această zi: se numeşte Vinerea Paştilor, pentru că este ultima vineri dinaintea Paştelui; Vinerea Patimilor, deoarece în această zi a pătimit şi a fost răstignit Iisus Hristos; Vinerea Seacă, pentru că cei mai mulţi români au obiceiul de a posti post negru. Adică nu mănâncă şi nu beau nimic toată ziua. Mai este numită Vinerea Mare pentru că este ultima vineri din Săptămâna Mare.

Scoaterea Epitafului

În Sfânta şi Marea Vineri se face pomenirea Sfintelor şi Mântuitoarelor şi înfricoşătoarelor Patimi ale Domnului şi Dumnezeului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos: scuipările, lovirile peste faţă, palmele, insultele, batjocurile, haina de porfiră, trestia, buretele, oţetul, piroanele, suliţa şi, înainte de toate, crucea şi moartea pe care le-a primit de bunăvoie pentru noi. Se mai face pomenire de mărturisirea mântuitoare făcută pe cruce de tâlharul recunoscător, care a fost răstignit împreună cu El. Patimile Mântuitorului impun, de asemenea, o serie de slujbe speciale, deosebit de impresionante. Slujbele din această zi cuprind: Denia de Joi seara (în timpul căreia se citesc „cele douăsprezece Evanghelii“ care vorbesc despre Pătimirile Domnului), Ceasurile împărăteşti (de vineri dimineaţa), Vecernia (în timpul căreia se face şi „Punerea în mormânt“ sau scoaterea Epitafului în mijlocul bisericii, spre închinare) şi Pavecerniţa. Este o zi aliturgică în bisericile ortodoxe, o zi în care, în respectul faţă de Patimile Domnului, nu se oficiază Sfânta Liturghie. Slujbele încep cu Ceasurile împărăteşti, care se citesc doar în ajunurile marilor sărbători (Crăciun, Bobotează etc.). După Ceasurile împărăteşti se face Vecernia zilei următoare, în timpul căreia, într-un anumit moment, numit Stihoavnă, se scoate Sfântul Aer sau Sfântul Epitaf - o bucată de pânză pe care este zugrăvită pogorârea în mormânt a Mântuitorului. Sfântul Epitaf, aşezat pe o masă în mijlocul bisericii, în faţa crucii, stă înconjurat de lumânări şi cu Evanghelia deasupra. Credincioşii trec prin faţa lui, îngenunchează de trei ori şi sărută picioarele Mântuitorului. Apoi credincioşii trec pe sub această masă pe care este aşezat Sfântul Aer, reflectând în plan simbolic pogorârea în mormânt.

Toate cântările din Vinerea
Patimilor arată răutăţile păcatului lumii căzute în păcat: trădarea lui Iuda, frica prea mare a ucenicilor şi lepădarea lui Petru, răutatea şi viclenia cărturarilor şi fariseilor, laşitatea şi nedreptatea lui Ponţiu Pilat, violenţa soldaţilor, rătăcirea şi nerecunoştinţa mulţimilor, obrăznicia tâlharului nepocăit şi nepăsarea sau indiferenţa multora cărora Iisus le-a făcut mult bine.

Prohodul Domnului


Înspre seară, după spovedirea
credincioşilor - doar cazurile speciale se pot spovedi astăzi: bolnavii, femeile însărcinate etc. -, se oficiază Denia Sâmbetei celei Mari. După Psalmii Utreniei, soborul de preoţi iese în mijlocul bisericii, în faţa Sfântului Epitaf. Se oficiază Prohodul Domnului, poate cea mai gravă, solemnă şi patetică slujbă a ortodoxiei. Credincioş ii, cu lumânări în mâini, ascultă cum soborul citeşte câteva stihuri în care este vorba despre moartea Mântuitorului, despre pogorârea Sa în iad şi în care se anunţă Învierea.

La sfârşitul acestei Denii, preoţii iau Sfântul Epitaf şi, urmaţi de credincioşi, înconjoară de trei ori biserica, cu lumânări aprinse în mâini. După aceasta, se intră iarăşi în biserică. În timp ce preoţii ţin ridicat Epitaful la intrarea în biserică, credincioşii trec pe sub el, atingându-l cu mâna. La sfârşitul slujbei, se mai oficiază două cântări şi se citeşte o Evanghelie, după care credincioşii se retrag, cu lumânările în mâini, către case.

TAINA CREŞTINISMULUI


„Cu moartea pe moarte călcând“


„Hristos trece prin moarte «cu
moartea pe moarte călcând» şi, când Înviază, nu mai revine în lumea aceasta, ci trece deja cu sufletul şi trupul în viaţa veşnică din Împărăţia cerurilor.

Hristos Se mai arată după Înviere
de câteva ori, ca să certifice că Învierea Sa este reală, dar viaţa Lui nu mai este existenţă biologică din lumea aceasta. Moartea şi Învierea lui Hristos concentrează în ele taina creştinismului care nu este simplă morală, nu este o doctrină filosofică, ci este taina vieţii veşnice dăruită oamenilor începând încă din lumea aceasta.

De aceea, fără Sărbătoarea
Sfintelor Paşti, creştinismul nu rămâne decât o morală filosofică. Creştinismul este în primul rând viaţă în Hristos Cel Răstignit şi Înviat. Să rugăm pe Hristos- Domnul ca în ziua Sfintelor Paşti să cântăm aşa cum Biserica lui Hristos, încă din secolul al IV-lea mărturiseşte folosindu-se de cuvintele Sfântului Grigore Teologul: «Ieri m-am răstignit împreună cu Tine, Hristoase, astăzi Înviez împreună cu Tine».

Prin participarea la slujbele din
Săptămâna aceasta Sfântă şi Mare a Paştilor, prin ascultarea Evangheliilor Pătimirilor, prin participarea la slujba Prohodului Domnului, ne-am răstignit duhovniceşte împreună cu Hristos şi ne-am îngropat duhovniceşte împreună cu El, iar în noaptea următoare, la miezul nopţii, sufletul nostru se umple de bucuria Învierii Lui“.

P.F. Daniel, „Foamne şi sete
după Dumnezeu - înţelesul şi folosul postului“, Editura Basilica, 2008

PATIMILE


Suferinţe
divine

Patimile sau Pătimirile Domnului
sunt numite sfinte, mântuitoare şi înfricoşătoare. Ele sunt sfinte, pentru că Cel ce suferă, Iisus Hristos este nevinovat. Sunt mântuitoare, deoarece, îndurând aceste Pătimiri sau ispite ale durerii, Hristos ca Om nu Se desparte de Dumnezeu-Tatăl. Patimile sau Pătimirile sunt înfricoşătoare, pentru că Cel ce pătimeşte în trup nu este numai om, ci este Dumnezeu-Omul. Cel atotputernic şi smerit, Cel fără de păcate, de bunăvoie ia asupra Sa urmarea păcatelor lumii căzute. „Fiecare mădular al Sfântului Tău trup a răbdat ocară pentru noi: capul a răbdat spini, faţa, scuipări; obrazul, loviri cu palme; gura, gustarea oţetului celui amestecat cu fiere; urechile, hulele cele păgâneşti; spatele, biciuri şi mâna, trestie; întinsorile a tot trupul pe cruce, şi cuie, încheieturile şi coasta, suliţa. Cel ce ai pătimit pentru noi, şi ne-ai mântuit pe noi de patimi; Care Te-ai smerit pentru noi, prin iubirea Ta de noi, şi ne-ai înălţat, Atotputernice Mântuitorule, miluieşte-ne pe noi“ se cântă în acestă seară la Denie.


Sursa: evz.ro 

miercuri, 20 aprilie 2011

Inutilitatea controlului

Cheia pentru a trăi în pace constă în capacitatea de a rămâne în la momentul prezent. Nu poţi trăi în momentul prezent, în cazul în care crezi că tu eşti cel care „îţi faci" viaţa.
Dacă tu crezi că eşti „cel care face", vei considera că ai o justificare pentru a construi planuri fără sfârşit. Acum, eu nu sugerez că ar trebui să încetezi de a mai face planuri. Ceea ce îţi cer este să urmăreşti cu atenţie ce se întâmplă cu planurile tale. Priveşte cum se schimbă în mod inevitabil, cum se răstoarnă sau chiar dispar complet, pe măsură ce începi să-ţi trăieşti propria ta experienţă. Oricât de tare te-ai strădui să fixezi nişte jaloane, în viaţă îţi apar în mod inevitabil surprize. Ar trebui să fii recunoscător pentru ele.
Fără aceste surprize, existenţa ta ar fi unidimensională, bazată pe rutină şi plictisitoare.
Ego-ul tău este îngrozit de necunoscut. Oricât de cumplit ar fi trecutul pe care îl cunoaşte, ego-ul îl preferă prezentului necunoscut. Intreaga sa energie se consumă în a încerca să facă prezentul la fel cu trecutul. El crede că aceasta creează siguranţă, dar adevărul este că nu creează decât teroare continuă, agravare constantă a rănii - până ce durerea este atât de intensă, încât trebuie ca cineva să se ocupe de ea. După cum vezi, cotul - până şi ego-ul tău - conspiră înspre propria ta trezire!
Astfel că teroarea supremă înseamnă a trăi trecutul, iarăşi şi iarăşi. Pe dinafară, viaţa pare în siguranţă şi previzibilă. Pe dinăuntru, fitilul dinamitei a fost aprins.
Crezi că tu eşti cel care îţi face viaţa şi că ai creat siguranţă, când, de fapt, viaţa ta este pe punctul de a exploda şi tu eşti pe punctul de a-ţi da seama că nu ai un control conştient asupra a ceea ce se întâmplă.
Crezi că eşti puternic, dar demonstrezi, iarăşi şi iarăşi, totala ta lipsă de putere. E un paradox interesant, nu-i aşa? Indiferent de cât de tare se străduieşte, ego-ul nu poate crea siguranţă. Oricât de des se străduieşte ego-ul să te împingă afară din momentul prezent - în mod inevitabil te aduce înapoi în el cu toată forţa, deoarece preţul negării este durerea.
Cu cât te străduieşti mai mult să controlezi viaţa, cu atât mai mult viaţa îţi va da mesajul că nu poate fi controlată. Şi, apoi, te vei simţi lipsit de putere şi vei încerca încă şi mai tare să controlezi. Inţelegi? Este un joc prostesc. Nu poţi câştiga jocul, dar nu poţi nici să încetezi de a-l mai juca. Aceasta este o dependenţă supremă. Ea are multe forme. Până şi dependenţa de a-ţi asuma riscul este o formă de control. Formele sunt nenumărate.
Atunci când începi să-ţi dai seama că nu tu eşti cel care face, renunţi la dependenţa subconştientă de a juca pentru a pierde. Rezultatul e că nu mai eşti victima vieţii tale. Atunci când încetezi de a mai fi cel care face, încetezi, de asemenea, de a fi victimă - pentru că cele două merg întotdeauna mână în mână. Cel care face este victima, iar victima este cel care face. Acesta este ciclul naşterii şi morţii, roata karmică pe care te învârti fără îndurare.
Când roata încetează de a se mai învârti, intri plin de curaj în necunoscut, fară să aduci cu tine trecutul şi fară să proiectezi viitorul. Inveţi să te confrunţi direct cu frica ta de necunoscut şi pe măsură ce o faci, descoperi darurile şi miracolele aflate în partea cealaltă a fricii.
Preţul miracolului nu este mare. Trebuie doar să renunţi la ceea ce crezi că ştii. Când trecutul cade şi tot ceea ce ştii se sfârşeşte, se reinstaurează inocenţa. Intri în momentul de acum, pe deplin conştient, permiţându-i să se desfăşoare în tine şi prin tine. Aceasta nu este doar o fantezie, ci o invitaţie la experienţă, o invitaţie pentru a participa la miracolul continuu al vieţii.

Paul Ferrini - Linistea Inimii

duminică, 17 aprilie 2011

Linistea inimii

Liniştea este esenţa inimii. Nu poţi fi în plinul inimii tale, decât
idacă te ierţi pe tine însuţi şi îi ierţi pe ceilalţi. Nu poţi fi în pli­nul inimii tale, dacă eşti îngrijorat sau furios. Nu poţi fi în plinul inimii tale, dacă respiri superficial sau cu greutate.
Când respiraţia este superficială, la fel este şi gândirea. Dacă vrei să trăieşti o viaţă spirituală, conştientizează modul în care respiri. Stră-duieşte-te să devii conştient de momentele în care respiri superficial şi extinde conştienta şi asupra gândurilor tale. Vei vedea că mintea ta pălă­vrăgeşte. Nici unul dintre aceste gânduri nu are profunzime sau semnifi­caţie. Dacă te relaxezi şi respiri adânc, aceste gânduri vor zbura ca nişte păsări speriate. Atunci îţi vei găsi sălaş în inima ta.
Atunci când respiraţia îţi este chinuită, gândul îţi e condus de frică şi anxietate. Străduieşte-te să devii conştient de momentele în care res­piri greu. Observă ce gândeşti şi ce simţi. Stările minţii tale îşi au rădăci­na în trecut sau în viitor. Te concentrezi pe ce fac alţi oameni şi pe modul în care te poţi adapta la acţiunile lor şi cum te poţi proteja. îţi constru­ieşti în jurul inimii o fortăreaţă formată din gânduri.
Respiră adânc şi relaxează-te. Mai respiră o dată. Respiră şi în-toarce-te la inima ta. Respiră şi întoarce-te la Şinele tău esenţial.
Dacă nu te întorci spre inima ta, nu poţi vedea prin prisma compa­siunii. Şi dacă nu priveşti cu compasiune, nu vezi cum trebuie. Tot ceea ce este perceput este ceva fals, este o hiperbolă. Este ceea ce, pur şi sim­plu, îţi hrăneşte plictiseala şi anxietatea.
Respiraţia este cheia spre a trăi o viaţă spirituală în întruparea fi­zică. Atunci când trupul moare, respiraţia îl părăseşte. Unde se duce ea?
Cei mai mulţi dintre voi cred că trupul este cel care creează respi­raţia, în realitate, este exact invers. Respiraţia este cea care dă viaţă tru­pului. Atunci când respiraţia dispare, trupul încetează de a mai funcţio­na. El se dezintegrează, devenind nimic - deoarece, ftiră respiraţia spi­ritului, trupul nu este nimic.
Dacă vrei să duci o viaţă spirituală, respiră profund şi rar. Inhalea­ză aerul adânc, până în abdomen şi apoi elimină-l pe deplin. Cu cât îţi aduci mai mult aer în trup, cu atât te simţi mai uşor şi cu atât îţi este mai uşor să-ţi duci la îndeplinire responsabilităţile. Cel care respiră nu se teme şi nu este copleşit de ceea îi aduce viaţa, deoarece are energia nece­sară pentru a face faţă tuturor situaţiilor. Numai cel a cărui respiraţie este    superficială sau chinuită sau neregulată este dezenergizat şi se intimi­dează uşor în faţa încercărilor vieţii.
Dacă nu respiri profund şi calm, nu poţi fi în plinul inimii tale. în cazul în care nu ştii despre ce vorbesc, pune cartea jos şi începe să fes-piri, introducând aer în abdomen, numărând până la cinci atunci când in­spiri - şi iarăşi până la cinci, atunci când expiri. Respiră în felul acesta timp de cinci minute, extinzând treptat numărătoarea până la şapte, sau opt, sau nouă. Nu te forţa. Extinde număratul în mod gradat, pe măsură ce plămânii îţi permit să o faci fără efort.
Acum eşti în plinul inimii tale. Observă că eşti profund relaxat, dar surprinzător de vioi. Conştienta ta se extinde către toate celulele tru­pului. Eşti mulţumit acolo unde eşti. în acest moment, îţi locuieşti pe de­plin trupul. Te simţi plin de căldură şi energie. Te simţi în siguranţă. Gân­durile tale au încetinit şi au devenit mai cuprinzătoare. Nu te mai con­centrezi pe „ar trebui" şi „ce-ar fi dacă" din viaţa ta. Tensiunea şi anxie­tatea dispar. Trecutul şi viitorul s-au retras din starea ta de conştientă. Gândirea ta este centrată şi plină de demnitate. Poţi să te concentrezi asu­pra gândurilor tale, deoarece sunt mai puţine şi mai rare. Adu-ţi acum conştienta către inima ta, pe măsură ce continui să respiri calm dar pro­fund, până în abdomen.
Poţi să simţi în centrul inimii tale prezenţa înţelegerii şi compasi­unii? Poţi să vezi că te accepţi cu blândeţe - pe tine şi pe ceilalţi?
Poţi să simţi iubirea care sălăşluieşte în inima ta şi se extinde liber asupra celorlalţi?
Acum te afli în plinul inimii tale. Acum eşti în liniştea din care vin toate sunetele. Ca o barcă pe ocean, simţi valurile care unduiesc dede­subtul tău. Iar tu te mişti împreună cu valurile, dar ştii că nu eşti valurile. Gândurile vin şi pleacă, dar ştii că nu eşti gândurile tale. Unele gânduri te împing mai departe decât altele, totuşi te poţi întoarce către centru. Asemenea unui val mai mare, un anumit gând poate fi încărcat de emo­ţie, dar dacă rămâi acolo unde eşti, emoţia va scădea. Acum ştii că poţi rămâne în cadrul fluxului şi refluxului, ieşind şi intrând, simţind con­tracţia şi expansiunea gândului.
Dedesubtul minţii care gândeşte, se află conştientă pură care nu judecă. De îndată ce descoperi această conştientă, inima se deschide - iar a da şi a primi nu necesită nici un efort.
A observa liniştea şi a respira profund şi calm este cel mai uşor mod de a-ţi deschide inima. Poţi să o deschizi şi prin dans sacru şi prin mişcări care includ respiraţie şi încurajează recunoştinţa şi prezenţa de­plină în acel moment. Metoda pe care o foloseşti pentru a intra în inima  ta este doar un instrument. Nu face din el ceva important. Ceea ce este important este ca tu să găseşti un mod de a accesa aspectul mai profund al fiinţei tale, care este împăcat.
Nu există fiinţă umană care să nu fie capabilă de a atinge această stare de conştientă şi compasiune deschisă. Totuşi, sunt foarte puţini oa­menii care ştiu că există în ei această capacitate de a-şi găsi pacea. Majo­ritatea fiinţelor umane trăiesc viaţa într-un ritm rapid, chinuindu-se să-şi ducă zilele de azi pe mâine. Minţile lor sunt ocupate cu gânduri, planuri şi griji. Trupurile lor sunt în mod constant în luptă sau agitaţie, iar aceas­ta le slăbeşte sistemul imunitar şi creează condiţii în care boala şi starea de rău să se poată instala.
Sunt puţine fiinţele umane care se ocupă în mod direct de starea lor de bine, fizică şi emoţională. Nu e de mirare că nu au perspectivă spi­rituală. Atunci când oamenilor nu le pasă de ei înşişi, îi acuză pe alţii pentru problemele lor. Se simt victime. Se simt prinşi în capcană când e vorba de serviciul lor, de relaţii, de locul unde se află fizic, de rolurile şi responsabilităţile lor. Par a trăi într-o oală cu presiune. Fie rămân în sta­rea lor exterioară şi se simt victime, fiind sunt plini de resentimente - fie pleacă altfel decât ar trebui, înainte ca situaţia să fie rezolvată, lăsând în urmă inimi zdrobite.
Dacă ceva din toate acestea ţi se pare familiar, atunci ştii foarte bi­ne cât este de uşor să fii prins în lupta pentru existenţă. Viaţa ta a pornit în galop - eşti mai ocupat decât oricând altădată - dar cui îi foloseşte? Banii şi averile nu-ţi pot cumpăra pacea. Numele, faima şi poziţia socială nu-ţi pot aduce fericirea. Fii cinstit cu tine însuţi. Te simţi bine când e vorba de tine şi de oamenii apropiaţi ţie? Eşti optimist în privinţa vieţii? Aştepţi cu nerăbdare fiecare zi? Dacă nu, trăieşti o viaţă goală, lipsită de hrană spirituală - o viaţă care şi-a pierdut rădăcinile pe care le avea în respiraţie, în trup şi pe pământ.
A-ţi accelera viaţa nu înseamnă a o face mai bună. Călătoriile pe toată planeta în automobile şi avioane nu duc la relaţii mai apropiate. Mulţi dintre voi simt că vieţile voastre prind viteză, dar nu vă daţi seama că voi sunteţi cei care turnaţi benzină în rezervor. Presupun că vă este mai uşor să credeţi în distrugerea planetei prin cutremure şi inundaţii, de­cât să vă asumaţi responsabilitatea pentru pângărirea ei prin propria voas­tră nelinişte, plictiseală şi neglijenţă.
Nu vedeţi că Pământul vă reflectă calitatea propriei voastre con­ştiente? Poluarea nu este nimic altceva decât poluarea propriei voastre inimi-minte. Cu cât vă depărtaţi mai mult de voi înşivă, cu atât aduceţi mai multă violenţă asupra Pământului şi asupra celorlalţi. Cu cât uitaţi  mai mult să respiraţi, cu atât aerul devine mai nesănătos şi cu atât apar mai multe conflicte interpersonale.
Dacă veţi continua să uitaţi să respiraţi, planeta este condamnată. „Ei bine", spui tu, „ne descurcăm noi şi cu asta". Dar s-ar putea să nu fie atât de uşor pe cât crezi. încearcă un timp. Respiră adânc o singură zi şi vezi ce se întâmplă. Dacă te dedici acestui exerciţiu, începe să dispară din viaţa ta tot ceea ce este artificial. Şi s-ar putea să fii uimit cât de mul­te lucruri din viaţa ta încep să se disperseze.
Ia gândeşte-te! Ai un serviciu sigur? Nu, dacă mergi la lucru din spirit de sacrificiu. Şi cu căsătoria cum stai? Eşti împreună cu partenerul din obligaţie, sau din dragoste? Dar convingerile tale religioase sau mo­rale ... sunt ele profunde? Sau au fost modelate pe bază de frică şi vino­văţie? Dacă e aşa, ele nu vor rezista fluxului şi refluxului, pe măsură ce respiraţia coboară în abdomen şi apoi iese prin gură, nas şi piele.
Vrei cu adevărat să te eliberezi de toxine? Doreşti cu adevărat să o iei mai încet? Eşti gata să renunţi la excesul de stimulente?
„Dar", vei întreba tu „nu mai pot să-mi citesc ziarul şi să mă uit la ştirile de la televizor?"
„Ba da", îţi voi răspunde eu „dar numai dacă poţi să respiri în con­tinuare, profund şi calm".
Cei mai mulţi dintre voi vor descoperi că acest lucru este imposi­bil. A căuta pacea înseamnă a renunţa, pentru moment, la stimulentele false din viaţa voastră, lot ceea ce este trivial sau în exces vă îndepărtea­ză de esenţa lui cine sunteţi.
Nu-mi cereţi să vă explic totul. Nu am de gând să vă ofer un nou set de porunci. Folosiţi-vă bunul simţ. Observaţi ce anume vă aduce pa­cea şi ce anume vă tulbură pacea. Asumaţi-vă responsabilitatea pentru ceea ce consumaţi, pentru persoanele pe care le aduceţi în preajma voas­tră, pentru ceea ce faceţi. Aveţi posibilitatea de a alege. Anumite alegeri vă aduc doar luptă şi durere. Altele, vă aduc linişte şi vindecare.
Puteţi trăi tară supra-stimulente? Puteţi să o luaţi mai încet, să res­piraţi şi să trăiţi în cadrul momentului? S-ar putea să nu fie atât de greu pe cât credeţi. Dat fiind că puteţi  începe acum - şi nu în trecut sau în viitor - totul devine o simplă provocare. încercaţi acum. Fiţi în prezent şi respiraţi câteva minute. Cu cât o faceţi mai mult, cu atât devine mai uşor. Această practică va deveni din ce în ce mai intensă - ca un torent care vine din munte şi antrenează pietrele mari care-i stau în cale.
Atunci când vă hotărâţi să practicaţi liniştea, relaţia voastră cu în­tregul univers se schimbă. Comunicarea se adânceşte şi se extinde. Cei care vă cunosc, vă înţeleg fără cuvint. Ceea ce vreţi să spuneţi este purtat de respiraţie şi de vânt. Nu mai există nici o diferenţă între ce este înă­untrul şi ce este în afară. Pământul şi cerul se întâlnesc, acolo unde inima şi mintea ta se unesc într-o binecuvântare tăcută.
Doar frica ta te face să opui rezistenţă vieţii. Prin respiraţie depă­şeşti frica - şi rezistenţa dispare. Acum te alături curentului vieţii. E ne­voie să ai un serviciu, să te căsătoreşti, să faci copii, să scrii cărţi, să ţii conferinţe, să-i hrăneşti pe cei flămânzi, să-i ajuţi pe cei lipsiţi de drep­turi şi deprimaţi? Nu, decât dacă toţi ţi se alătură şi merg în aceeaşi direc­ţie - o dată cu râul vieţii. Iar dacă o fac, să fii sigur că nu tu eşti cel care munceşte, se căsătoreşte, procreează, scrie, vorbeşte, hrăneşte sau ajută. Râul o face - prin tine. Şi, în felul acesta, rămâi vesel şi relaxat, indife­rent de ce faci. Nimic nu te împiedică de la a respira, deoarece respiraţia este singura ta responsabilitate.
Aşa că, îţi voi da un jalon simplu: „Dacă nu poţi respira, nu o face. Iar dacă tot te chinui să o faci, aminteşte-ţi să respiri cum trebuie!"
De prea mulţi ani te mişti foarte rapid, astfel încât râul nu te poate prinde din urmă. Nu e de mirare că nu simţi că ai fi sprijinit de către uni­vers!.
Dar, sus inima! Gândeşte-te că fiecare persoană care a trăit pe pla­netă a cunoscut şi a practicat ceea ce vă învăţ eu acum. Iar undeva, adânc în inima ta, o ştii şi ţi-o aminteşti şi tu. Asta, deoarece demult - înainte ca ego-ul vostru să încerce să ia comanda călătoriei - tu erai căpitanul răbdător al propriei tale corăbii, care se îndrepta fără vâsle şi fără pânze către o destinaţie intuită, dar necunoscută.
Şi, acelaşi lucru se întâmplă şi acum, chiar dacă tu crezi că trebuie să te zbaţi ca să preiei comanda.
Respiră şi, cu timpul, râul vieţii te va găsi şi te va adopta. Atunci, vei fi purtătorul lui de cuvânt şi confidentul lui. Cel care ascultă şi cel ca­re spune adevărul. Cel care face servicii, fără să păstreze nimic pentru el.
Cel care iubeşte, fără să ceară nimic în schimb.
Acesta este întru totul destinul vostru. A fi creatorul şi cel creat -totul în unul. A fi masculin în feminin şi feminin în masculin. A fi activ şi receptiv. A merge dincolo de dualitate, pe aripile paradoxului.
Toate acestea le vei face, deoarece Mesia a venit şi Mesia eşti tu. Tu eşti cel care învaţă să respire şi să se ridice din durerea conflictelor autocreate.
Tu eşti acela, dragul meu frate şi draga mea soră.
Numai tu.

miercuri, 13 aprilie 2011

FBI: Extraterestrii exista - EDITIE SPECIALA Crime Time Live Show!

http://www.crimetime.ro/paranormal/dovezile-privind-existenta-extraterestrilor-sunt-contestate-ozn-urile-sunt-de-fapt-obiecte-ale-armatei.html

Viata


Petre Ţuţea a vazut lumina zilei la 6 Octombrie 1902 în satul Boteni, Muscel, în familia unui preot. Urmează liceul Neagoe Basarab din Câmpulung, Gh. Bariţiu din Cluj; Facultatea de Drept la Universitatea din Cluj, Universitatea Humboldt din Berlin unde studiază formele de guvernământ. Termină ca doctor în economie politică şi drept si devine discipol al lui Nae Ionescu.

Colaborează la diverse publicaţii naţionaliste, în special la ziarul Cuvântul condus de Nae Ionescu, ziar de înaltă factură intelectuală, alături de Constantin Noica, Mircea Eliade, Radu Gyr, Gheorghe Racoveanu, Mircea Vulcănescu şi alţi exponenti straluciţi ai elitei intelectuale legionare, unde scrie numeroase articole de substanţă, studii de economie şi politică. Românismul generatiei legionare interbelice, marele intelectual l-a definit simplu:

" A însemnat să fim noi înşine..." (vezi lucrarea Petre Tuţea - Între Dumnezeu şi Neamul meu, Fundaţia Anastasia, Bucuresti, 1992).

În cadrul Guvernului Naţional-Legionar instaurat după 6 Septembrie 1940, Petre Ţuţea a îndeplinit funcţia de Şef de Serviciu şi apoi Director în Ministerul Economiei Naţionale.

După venirea comuniştilor la putere, Petre Ţuţea este arestat şi condamnat mai întâi la 5 ani închisoare (1948-1953), apoi la 18 ani de muncă silnică din care a executat 8 ani în această fază (1956-1964) în diverse penitenciare (Bucureşti, Jilava, Ocnele Mari), dar mai ales la Aiud unde era concentrat grosul vârfurilor legionare, fiind eliberat în anul 1964 cu sănătatea zdruncinată în urma torturilor indurate:

"– Tot ce-am suferit – declara Petre Tutea –, aş fi neconsolat şi aş fi fost în tot timpul claustrării mele, în timpul prizonieratului meu în temniţă... dacă n-aş fi trăit convingerea fermă că îmi face cinstea suferinţei unui mare popor... greu de istorie şi de viitorul lui strălucit". (ibidem). Hărţuit în permanenţă de regimul comunist prin autorităţile sale represive, Petre Ţuţea a avut curajul să-şi exprime convingerile sale legionare până în ultimele clipe ale vieţii:

"– Un Român absolut trebuie să fie legionar", spunea el. "Corneliu Codreanu a fost o PERSONALITATE. Personalitatea e un ins care influenţează ambianţa prin simpla lui forţă harismatică; un om cu har. Si Codreanu a avut acest har, a facut o Miscare puternică" (ibidem). Pentru ca tot el să revină şi să adauge:

"– Legionarismul a fost o revoluţie pentru că a însufleţit o generaţie, construind ordinea de stat pe substanţa istorică a poporului român" (ibidem).

Continuu sub observaţia agenţilor securităţii comuniste după eliberarea sa din închisoare, Petre Ţuţea a suferit enorm, dar cu stoicism, şicanele repetate ale acestora. Numeroasele descinderi la locuinţa sa modestă de lângă Cişmigiu, au dus la confiscarea a numeroase manuscrise, studii şi materiale la care acesta lucra.

Marele român Petre Ţuţea s-a stins din viaţă lucid, în ziua de 3 Decembrie 1991, într-o rezervă a spitalului "Cristiana" din Bucureşti pe când era intervievat de un grup de reporteri. Întrebat: "Ce înseamnă un om de dreapta?", câteva clipe înainte de trecerea sa dincolo, Petre Tutea a răspuns simplu:
"– Român absolut, asta înseamnă!" (ibidem)

Sursa: http://www.tutea.ro/

vineri, 1 aprilie 2011

Istoria zilei de 1 Aprilie: Cum au inceput pacalelile?





1 aprilie este cunoscuta de oricine ca fiind Ziua Pacalelilor. Nu e sarbatoare oficiala si nici nu primim zile libere, insa pentru multi reprezinta ziua ideala pentru a le juca feste celor dragi.
In mod traditional, in Noua Zeelanda, Marea Britanie, Australia si Africa de Sud, glumele tin pana la pranz, iar cel care joaca feste si dupa ora 12.00 este considerat "pacaliciul". Din acest motiv, ziarele din Marea Britanie care decid sa le joace feste cititorilor o fac doar in editia de dimineata.

In alte tari, ca Franta, Irlanda, Italia, Coreea de Sud, Japonia, Rusia, Olanda, Germania, Brazilia, Canada sau Statele Unite, glumele pot fi facute toata ziua.

Referinte la ziua de 1 aprilie se regasesc in operele artistilor din Marea Britanie sau Franta. Geoffrey Chaucer, in Caterbury Tales, scria in 1329 povestea cocosului ingamfat Chauntecleer, care este pacalit de o vulpe. Povestea este datata "la 32 de zile dupa martie", cel mai probabil referindu-se la logodna regelui Richard al II-lea cu Ana de Boemia, insa data a fost interpretata gresit, ca fiind a 32-a zi din martie, adica 1 aprilie. John Aubrey scria si el despre "ziua sfanta a pacalicilor", care are loc pe 1 aprilie.

Multi scriitori sustin ca 1 aprilie ar fi aparut cand, in secolul al XVI-lea, sarbatoarea inceperii noului an a fost instituita pe 1 ianuarie, insa despre 1 aprilie exista referinte mai vechi. In Evul Mediu, Anul Nou era sarbatorit pe 25 martie, in multe orase europene, iar in unele zone din Franta Anul Nou era o sarbatoare care tinea o saptamana si se termina pe 1 aprilie, motiv pentru care se speculeaza ca cei care au sarbatorit pe 1 ianuarie radeau de cei care sarbatoreau in alte zile.

O alta explicatie pentru stabilirea zilei pacalelilor a fost data de profesorul de istorie Joseph Boskin, de la universitatea din Boston. Acesta spune ca, in timpul imparatului Constantin cel Mare, un grup de bufoni au venit la curte si i-au spus acestuia ca ar putea sa conduca imperiul mai bine decat el. Imparatul, amuzat, l-a lasat pe unul dintre ei sa fie imparat pentru o zi, iar acesta a dat un edict prin care a stabilit ca o zi pe an sa fie ziua glumelor si a pacalelilor.

Pacaleli care au ramas in istorie

Pe masura ce Ziua Pacalelii a inceput sa fie populara in tot mai multe tari, numeroase companii, dar si institutii media, au inceput sa le joace feste clientilor si publicului.

Una din cele mai cunoscute pacaleli a fost cea a ziarului "The Guardian", care a publicat un reportaj despre o republica fictiva, denumita San Seriffe, formata din in Oceanul Indian. Principalele insule erau denumtie Upper Caisse si Lower Caisse: capitala era la Bodoni, iar liderul era generalul Pica.

Numerosi cititori au sunat la redactia ziarului, incercand sa afle mai multe despre aceste insule si doar o parte si-au dat seama ca topografia era formata din nume ale fonturilor de pe calculator.

In 1998, Burger King a publicat un anunt in USA Today, anuntand ca a creat un hamburger pentru stangaci. Hamburgerul era special creat in asa fel incat condimentele sa se scurga din el pe partea dreapta - clientii au cerut in numar mare noul hamburger, pe cand altii au vrut "hamburgerul cel vechi, pentru dreptaci".

In 1976, astronomul britanic Patrick Moore a declarat la Radio BBC ca alinierea a doua planete va crea un efect gravitational invers, ceea ce va face ca oamenii sa simta o senzatie de plutire, la o anumita ora. Acesta a invitat publicul sa sara in aer, pentru a experimenta senzatia. Zeci de ascultatori i-au urmat sfatul, ba chiar o parte dintre ei au sunat la redactie sa spuna ca experimentul a functionat.

In Noua Zeelanda, chiar si prim-ministrul tarii a participat la o farsa organizata de un post de radio, anuntand ca vor fi interzise telefoanele mobile. Sute de persoane au sunat pentru a spune ca sunt nemultumiti din cauza deciziei.

In 2003, multe site-uri de Internet din Coreea de Sud si China au anuntat ca fondatorul Microsoft, Bill Gates, a fost asasinat - pacaleala a dus la o scadere pe bursa cu 1,5%.

In anii '50, o televiziune din Olanda a anuntat ca turnul Pisa s-a prabusit.

Si in Suedia, in 1962, televiziunea nationala a difuzat un reportaj despre noua tehnologie care permite vizionarea programelor in color. Telespectatorii erau rugati sa puna un ciorap din nylon peste aparatul TV, ca sa poata vedea imaginea in color. Anuntul era insa o gluma, iar imaginile color nu au fost disponibile decat in 1970.

In 1998, revista "New Mexicans for Science and Reason" a publicat un articol in care a anuntat ca legislatia din Alabama s-a schimbat, astfel incat valoarea lui Pi a fost schimbata de la 3.14159, fiind rotunjita pana la "cifra biblica 3".