CUM AR PUTEA SCĂPA DE AMENZI PESTE 400.000 de ŞOFERI VITEZOMANI. CODUL RUTIER S-AR PUTEA SCHIMBA. VEZI AICI PENTRU CE NU VEI MAI PRIMI AMENDĂ
Şoferii vitezomani, cei care vorbesc la mobil şi pasagerii care nu poartă centura de siguranţă ar putea scăpa de amenzile Poliţiei Rutiere. Dacă ar fi aplicate propunerile senatorilor, luând ca date de referinţă amenzile de anul trecut, cel puţin 400.000 de şoferi ar scăpa de amenzi pentru depăşirea vitezei cu mai puţin de 20 de km/h peste limita legală. Asta daca propunerile de modificare a legislaţiei rutiere trecute de Senat vor ajunge să fie votate în plenul Parlamentului. Printre abaterile care vor fi pedepsite doar cu avertisment scris se numără depăşirea cu cel mult 20 km/h a vitezei maxime admise, folosirea telefoanelor fără dispozitiv hands-free, nesemnalizarea schimbării direcţiei de mers şi nepurtarea centurii de siguranţă.Şeful Poliţiei Rutiere avertizează şoferii: Încă nu s-a schimbat nimic
"Nu s-a schimbat încă nimic. Şoferii trebuie să ştie că acum sunt încă în vigoare prevederile vechi. Este vorba despre propuneri, despre un proiect care va ajunge la Camera Deputaţilor, care este cameră decizională. Apoi, proiectul va ajunge în plenul reunit al Parlamentului, după care se va vota forma finală", a explicat pentru Gândul şeful Poliţiei Rutiere, comisarul şef Lucian Diniţă.
Potrivit modificărilor aduse de senatori la Legea 1995/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, şoferii ar putea scăpa doar cu avertisment pentru următoarele contravenţii:
- Imposibilitatea înmânării actului de identitate, a permisului de conducere, a certificatului de înmatriculare sau de înregistrare, a celorlalte documente prevăzute de lege, la cererea poliţistului rutier, când participanţii la trafic nu deţin aceste documente în acel moment din motive obiective;
- Depăşirea cu maxim 20km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv;
- Conducerea unui autovehicul în mod nejustificat cu o viteză cu cel puţin 10km/h sub limita minimă obligatorie;
- Nerespectarea obligaţiei de semnalizare a manevrei de schimbare a directiei de mers;
- Nerespectarea obligaţiei pasagerilor aflaţi într-un autovehicul de a purta în timpul deplasării pe drumurile publice, centura sau dispozitivele de siguranţă omologate;
- Nerespectarea obligaţiei de a aplica semnul distinctiv pe autovehicule conduse de persoane care au mai puţin de un an vechime de la dobândirea permisului de conducere;
- Folosirea telefoanelor mobile în timpul conducerii, cu execepţia celor prevăzute cu dispozitive de tip "mâini libere";
Amenda se va da pentru respective contravenţie numai dacă ce anterior a fost acordat un avertisment scris. La rândul său, avertismentul se anulează după şase luni, dacă şoferul nu mai comite o altă abatere.
Efectele vor fi catastrofale, avertizează poliţiştii
"Unii probabil şi-au luat amenzi şi au zis că mai bine modifică legea şi scapă. Rezultatele aplicării acestor noi prevederi ar fi catastrofale", a declarat pentru Gândul un poliţist de la circulaţie cu experienţă. "Şi aşa avem probleme cu numărul de morţi şi pasagerii ies pe geam la accidente pentru că nu îşi pun centura de siguranţă. Trendul internaţional este de scădere a limitei de viteză şi de creştere a amenzilor, noi suntem contra. Ieri a fost euforie în Senat. Toţi cei din sală au votat pentru, deşi mulţi nici nu ştiau probabil ce votează. Un singur senator s-a abţinut. Toate clasele de sancţiuni au fost făcute praf. S-au amestecat unele cu altele, unele chiar s-au scos. Or fi văzut că dacă tot a scăzut numărul de accidente, trebuie faultat la nivel de legislaţie sistemul..."
Peste 400 de mii de şoferi ar putea scăpa de amenzi pentru depăşirea vitezei
Aşa cum prezentam în gândul, anul trecut, cei peste 411 mii de şoferi amendaţi pentru depăşirea vitezei cu 10-20 de km/h peste limita legală de viteză reprezintă jumătate din numărul vitezomanilor sancţionaţi. Dacă intră în vigoare propunerea Senatului, sute de mii de şoferi ar putea scăpa de sancţiuni, pe viitor. Potrivit DPR, anul trecut au fost date 47.570 sancţiuni pentru depăşirea cu 41-50 km/h a vitezei maxime admise, 119.909 sancţiuni pentru depăşirea cu 31-40 km/h şi 254.885 sancţiuni pentru depăşirea cu 21-30 km/h a vitezei legale.
De la începutul acestui an, în medie, zilnic, 2400 de şoferi au fost amendaţi pentru viteză. Cele mai multe sancţiuni - 72.715 au fost date pentru depăşirea cu 10-20 km/h a vitezei maxime admise. Iata lista celorlalte sancţiuni aferente depăşirilor de viteză legală, date în acest început de an:
• 2.620 de permise ridicate pentru depăşirea cu mai mult de 50 km/h a vitezei maxime admise;
• 6.656 sancţiuni pentru depăşirea cu 41-50 km/h a vitezei maxime admise;
• 18.927 sancţiuni pentru depăşirea cu 31-40 km/h a vitezei maxime admise;
• 43.876 sancţiuni pentru depăşirea cu 21-30 km/h a vitezei maxime admise;
Sursa: Gandul

Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu