Totalul afișărilor de pagină

vineri, 11 februarie 2011

Principala persoana cu care trebuie sa comunic bine sunt eu insumi - Imaginea de sine

Autorul Sydney J. Harris observa: "Daca nu te simti  confortabil in prezenta propriei persoane, nu te poti simti confortabil nici in prezenta celorlalti." Eu as merge chiar mai departe de atat. Daca nu crezi in tine iti vei sabota toate relatiile.
Imaginea de sine iti restricitioneaza abilitatea de a construi relatii sanatoase.O imagine de sine negativa poate sa impiedice o persoana sa aiba succes. Si chiar daca o persoana cu imagine de sine negativa atinge cumva succesul, acest lucru nu va fi de durata deoarece se va reduce in cele din urma la nivelul propriilor asteptari. Psihologul si autorul de succes al New York Times, Phil McCgraw spunea: "Am considerat intotdeauna ca relatia cea mai importanta pe care o vei avea este cea cu propria persoana. In primul rand trebuie sa fii prietenul tau cel  mai bun." Este important sa descoperi cine esti si sa muncesti pentru a deveni cineva pe care sa-l placi si sa-l respecti.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu